Με άλλη μία νίκη -την 5η στα ισάριθμα φιλικά που έδωσε επί αυστριακού εδάφους- ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του, επικρατώντας στο Μπαντ Έρλαχ της κυπριακής ΑΕΚ Λάρνακας με 3-1.

«Σφιγμένη» η εικόνα των «πράσινων» στο πρώτο ημίχρονο (0-0), πολύ καλύτερη η εμφάνιση στο δεύτερο 45λεπτο, με τον 18χρονο στόπερ Έλτον Φίκαϊ να βγάζει «μάτια» σε άλλο ένα παιχνίδι και τους Μλαντένοβιτς, Βαγιαννίδη, Γερεμέγεφ να σημειώνουν τα γκολ του «τριφυλλιού».

Η ΑΕΚ Λάρνακας, 3η στην περσινή κυπριακή Λίγκα, μείωσε με τον Ράφαελ Λόπες.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό έφτασε κοντά στο 1-0, όταν από πολύ ωραία συνεργασία των Τζούριτσιτς και Παλάσιος, ο Αργεντινός βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά η προσπάθειά του κόντραρε στα σώματα.

Στο 9’ από εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού του Μάγκνουσον στον Κώτσιρα και συνεργασία του τελευταίου με τον Τζούριτσιτς, ο Σέρβος μέσος γύρισε την μπάλα προς τον Κλεϊνχέισλερ, όμως το πλασέ του Ούγγρου απομακρύνθηκε από τον Τούμπα.

Στο 30’ ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή πέρασε άουτ, ενώ στο 40’ από την πίεση των «πράσινων» ψηλά, ο Μαντσίνι έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ της ΑΕΚ Λάρνακας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιοβάνοβιτς άλλαξε τα 6/11 του βασικού σχήματος, όμως οι παίκτες του μπήκαν ακόμη καλύτερα στο γήπεδο και στο 48’ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Από πολύ ωραία υποδοχή της μπάλας και πάσα του Γερεμέγεφ στον Μπερνάρ, ο Βραζιλιάνος βρήκε τον Παλάσιος κι εκείνος σέντραρε χαμηλά. Η μπάλα πέρασε από τον Γερεμέγεφ, αλλά ο Μλαντένοβιτς που είχε πατήσει την περιοχή με προβολή έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού στον αγωνιστικό χώρο έφερε ακόμη ένα γκολ στο 59’ από τον Βαγιαννίδη. Ο δεξιός μπακ του «τριφυλλιού» έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Μπερνάρ, πάτησε στην περιοχή και με αριστερό κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι», κάνοντας το 2-0.

Στο 63’ από πάσα του Μπερνάρ, ο Γερεμέγεφ υποδέχθηκε την μπάλα έξω από την περιοχή κι έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε τη γραμμή, με τον βοηθό διαιτητή να δείχνει… σέντρα για το «πράσινο» 3-0.

Η ΑΕΚ Λάρνακας μείωσε στο 65’ σε 3-1 μετά από σύγχυση στην άμυνα του Παναθηναϊκού και πλασέ του Ράφαελ Λόπες. Τρία λεπτά αργότερα ο Αϊτόρ (που είχε περάσει σε θέση δεξιού εξτρέμ) έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ από πολύ πλάγια θέση, αλλά ο Τούμπας έδιωξε σε κόρνερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι (46’ Λοντίγκιν), Κώτσιρας (46’ Βαγιαννίδης), Σιδεράς (62’ Φίκαϊ), Μάγκνουσον (64’ Κάτρης), Χουάνκαρ (46’ Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν (46’ Τσόκαϊ), Κλεϊνχέισλερ (62’ Ζέκα), Παλάσιος (62’ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (46’ Μπερνάρ), Μαντσίνι (62’ Βέρμπιτς), Σπόραρ (46’ Γερεμέγεφ).

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Τούμπας, Κάσας (46’ Σάντσες), Κατελάρης (25’ Καψής, 46’ Ρομπέρζ), Τόμοβιτς (46’ Μιλίσεβιτς), Καμπεζάλι (46’ Ανδρέου), Φαράζ (46’ Λόπες), Μάμας (46’ Πονς), Λέδες (46’ Τζώρτζης), Γκάμα, Φραν Σολ (46’ Γκιούρσκο), Τρισκόφσκι (46’ Κωνσταντή).

*Η αποστολή του Παναθηναϊκού επιστρέφει στη «βάση» της το βράδυ της Δευτέρας (10/7) με πτήση από τη Βέννη.