Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν έκρυψε τον έντονο εκνευρισμό του στη συνέντευξη Τύπου, για το περιστατικό λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου του αγώνα με τον Πανσερραϊκό (5-0) και την εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς στο δοκάρι, που οδήγησε στην έντονη λογομαχία των Αράο και Μλαντένοβιτς, τους οποίους έκανε αλλαγή στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Σέρβος τεχνικός τόνισε πως αυτές είναι παιδικές αρρώστιες που θα τις εξαλείψει με κάθε κόστος και πρόσθεσε πως όλο αυτό που έγινε τον «χάλασε» και δεν χάρηκε όσο θα ήθελε την εμφατική νίκη των «πράσινων» και την πρωτιά στο βαθμολογικό πίνακα της Super League.

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς:

-Για την τρίτη νίκη με 5-0 στο πρωτάθλημα και για το περιστατικό στο 45΄ με τους Μλαντένοβιτς – Αράο:

«Μπορεί να συμβαίνει σε αρκετές ομάδες, συμβαίνει στο ποδόσφαιρο, αλλά δεν πρέπει να συμβαίνει σε μας. Σε ένα ματς που το σκορ είναι 3-0. Έχουμε παιδικές αρρώστιες και θα τις εξαλείψουμε με όποιο κόστος και αν έχουμε σαν ομάδα. Δεν είναι εικόνα αυτή, αλλά τι να κάνουμε. Δεν ξέρω γιατί υπάρχουν αυτά τα νεύρα. Υπήρξε ένα ασήμαντο περιστατικό. Για τον λόγο αυτό έμειναν στα αποδυτήρια. Δεν ήταν μόνο οι δύο μπορούσαν να μείνουν κι άλλοι στα αποδυτήρια. Λόγω της αναγκαστικής αλλαγής του Βιλένα θα μπορούσαν να μείνουν και άλλοι. Είναι κάτι που βλάπτει την εικόνα της ομάδας. Το περίεργο είναι ότι το αποτέλεσμα ήταν στο 3-0. Θα ασχοληθούμε για να μην υπάρξει ξανά κάτι τέτοιο στο μέλλον. Όσον αφορά το πρώτο σκέλος, καταφέραμε να προηγηθούμε γρήγορα. Μετά το 2-0 η εικόνα δεν ήταν καλή. Ίσως το σκορ μας έκανε να χαλαρώσουμε. Προς το τέλος του ημιχρόνου ανεβάσαμε την απόδοσή μας και πετύχαμε κι άλλο γκολ. Αφότου έμεινε ο Πανσερραϊκός με 10 ήταν πιο εύκολο το έργο μας. Υπήρχαν θετικά πράγματα, αλλά ένα τέτοιο περιστατικό, όπως έγινε, εμένα με χαλάει οπότε δεν μπορώ να το απολαύσω όπως θα ήθελα».

-Για το μεγάλο σκορ και την πολύ καλή εμφάνιση:

«Μία ομάδα σαν εμάς θα πρέπει να δείχνει σοβαρότητα ανεξάρτητα με το πως εξελίσσονται τα πράγματα. Το περιστατικό μαύρισε την άποψη μου για το παιχνίδι. Είχαμε διάθεση και σοβαρότητα γενικά. Το τελευταίο χρονικό διάστημα είμαστε σε καλή κατάσταση. Το 20λεπτο μετά το 2-0 δώσαμε στον Πανσερραϊκό την μπάλα και θα μπορούσαμε να απειληθούμε. Θέλω να πω ότι ο Πανσερραϊκός είναι μία ομάδα που δίκαια βρίσκεται σε αυτή τη θέση. Έδειξε πόσο οργανωμένη είναι και πόσο καλά μπορεί να παίξει. Είναι ευχάριστη νότα για μένα στο πρωτάθλημα».