Την επιστροφή του σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης ο Παναθηναϊκός.

Μολονότι πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση στον επαναληπτικό με την Ντνίπρο, μένοντας στο 2-2 με τους Ουκρανούς στην κατάμεστη Λεωφόρο, κατάφερε να προκριθεί στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, χάρη στη νίκη με 3-1, στο πρώτο μεταξύ τους ματς.

Στην επόμενη φάση το «τριφύλλι» θα αναμετρηθεί με την Μαρσέιγ, η οποία έχει κάνει τρομερές μεταγραφικές κινήσεις αυτό το καλοκαίρι.

Πάντως ανεξαρτήτως της έκβασης των αγώνων του με τους Μασσαλούς η ελληνική ομάδα, όπως προαναφέραμε, εξασφάλισε με την αποψινή πρόκρισή της την παρουσία της (μίνιμουμ) στους ομίλους του Εuropa League.

Στον αγώνα ρεβάνς με την Ντνίπρο οι «πράσινοι» εμφάνισαν αρκετά αμυντικά κενά, κι έτσι είδαν το υπέρ τους 1-0 από το γκολ του Σπόραρ (15′) να μετατρέπεται σε 1-2, μετά τα τέρματα των Ντόβμπικ (23′),Σαράπι (54′).

Εντούτοις ο Σλοβένος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έπειτα από πάσα «πάρε-βάλε» του Τζούρισιτς έκανε το 2-2 στο 70′, κόβοντας τα φτερά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Τάντσικ στο 75ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού κι έψαξε με υπομονή τους τρόπους που θα τον έφερναν σε θέση βολής στην περιοχή της Ντνίπρο.

Στο 11ο λεπτό, έπειτα από πολύ ωραίο συνδυασμό με τη συμμετοχή πέντε παικτών, η μπάλα κατέληξε στον Βιλένα, ο οποίος σούταρε με τη μία, αλλά ο Βόλινετς είχε καλή τοποθέτηση και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 15’ ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, χάρη την τρομερή οξυδέρκεια του Αντράζ Σπόραρ. Από διώξιμο της μπάλας, ο Σλοβένος φορ κυνήγησε μία θεωρητικά χαμένη μπαλιά, εκμεταλλεύτηκε το περίεργο γκελάρισμα της μπάλας, πρόλαβε την έξοδο του Βόλινετς και με εξαιρετικό, ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 23’ η Ντνίπρο έφερε το ματς στα ίσα χάρη στην κλάση του Αρτέμ Ντόβμπικ. Ο διεθνής Ουκρανός φορ πήρε την μπάλα έξω απ’ την περιοχή και με μία πολύ ωραία ντρίμπλα «ακινητοποίησε» τον Μάγκνουσον και πλάσαρε εύστοχα από πλάγια θέση κάνοντας το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα (33’) η Ντνίπρο που είχε αναθαρρήσει από το γκολ της ισοφάρισης προσέγγισε ξανά την περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως το σουτ του Ρουμπσίνσκι βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπρινιόλι.

Δευτερόλεπτα μετά ο Κώτσιρας βγήκε με κάθετη πάσα τον Παλάσιος που «τσίμπησε» την μπάλα, αλλά απέκρουσε ο Βόλινετς, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπερνάρ σούταρε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου σε εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Γεντβάι έπιασε κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα η Ντνίπρο έχασε μοναδική ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν από φάουλ του Ρουμπσίνσκι από τα αριστερά, ο Πάσιτς με προβολή έστειλε εξ επαφής την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Η Ντνίπρο ξεκίνησε με ένταση και το δεύτερο ημίχρονο, απέναντι σε έναν πολύ «μουδιασμένο» Παναθηναϊκό και μόλις στο 46’ ο Μπρινιόλι έκανε καταπληκτική επέμβαση στο πλασέ του Μπλάνκο.

Στο 52’ από προσπάθεια του Μαντσίνι, ο Σπόραρ δεν πλάσαρε με τη μία και η δεύτερη προσπάθειά του αποκρούστηκε από την άμυνα της ουκρανικής ομάδας, ενώ στο 54’ η Ντνίπρο πήρε το προβάδισμα με την κεφαλιά του Σάραπι.

Από κόρνερ του Πιχάλιονοκ, ο στόπερ των Ουκρανών σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1 για την Ντνίπρο.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να συνέρχεται μετά το 65’ και στο 70’ έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Μαντσίνι έδωσε με τη μία στον Τζούριτσιτς, που έκανε ένα υπέροχο σλάλομ από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα προς τον Σπόραρ που δεν αστόχησε για το «πράσινο» 2-2.

Στο 87’ από τρομερή ενέργεια του Ιωαννίδη, η μπάλα έφτασε στον Κλεϊνχέισλερ που σούταρε με δύναμη πάνω από τα δοκάρια της Ντνίπρο, ενώ το 89’ από την τρομερή ασίστ του Χουάνκαρ, ο Ιωαννίδης πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Παναθηναϊκός-Ντνίπρο 2-2

Γκολ: 15′, 70′ Σπόραρ (Παναθηναϊκός), 23′ Ντόβμπικ (Nτνίπρο), 54′ Σαράπι (Ντνίπρο)

Κίτρινες: Παλάσιος, Τσόκαϊ – Μπλάνκο, Ρουμπσίνσκι, Πιχάλιονοκ, Κοχούτ

Κόκκινες: 75′ Τάντσικ (Ντνίπρο)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Βιλένα (65’ Τσόκαϊ), Παλάσιος (46’ Μαντσίνι), Τζούριτσιτς (79’ Κλεϊνχέισλερ), Μπερνάρ (90’ Βέρμπιτς), Σπόραρ (79’ Ιωαννίδης).

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ολεκσάντρ Κούτσερ): Βόλινετς (36’ λ.τρ. Κιναρέικιν), Πάσιτς, Άνταμιουκ, Σάραπι (57’ λ.τρ. Σβάτοκ), Καπλιένκο (69’ Τάντσιουκ), Μπαμπένκο, Μπλάνκο, Μιροσνιτσένκο, Πιχάλιονοκ (69’ Κοχούτ), Ρουμπσίνσκι (69’ Χουτσούλιακ), Ντόβμπικ.

Ο Δήμαρχος Αθηναίων, Κώστας Μπακογιάννης μαζί με τον πρόεδρο της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Γιάννη Αλαφούζο