Ο Γιάννης Αναστασίου ετοιμάζει τον Παναθηναϊκό για το φιλικό με την ΑΕΚ (22/11, 15:00), καθώς το σαββατοκύριακο δεν θα διεξαχθούν αγώνες των εθνικών πρωταθλημάτων στο ποδόσφαιρο, μετά από την επίθεση στον Χριστόφορο Ζωγράφο.

Στόχος των «πράσινων» είναι να παραμείνουν… ζεστοί, καθώς έχουν να δώσουν πολλές ημέρες επίσημο παιχνίδι, αφού πριν την αναβολή της αγωνιστικής υπήρξε η διακοπή, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας.

Ο Έλληνας τεχνικός του «τριφυλλιού» αναμένεται να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής στον Μάρκους Μπεργκ, που δεν έχει αγωνιστεί για ενενήντα λεπτά, μετά τον τραυματισμό του, ενώ αυξημένο χρόνο θα έχει και ο Θανάσης Ντίνας που τραυματίστηκε στο ματς με την Αϊντχόφεν για το Europa League στην Ολλανδία.

Στο φιλικό με την Ένωση είναι πολύ πιθανή και η συμμετοχή του Σωτήρη Νίνη, καθώς ο Έλληνας μεσοεπιθετικός που ανακοινώθηκε από το «τριφύλλι», θα έχει δικαίωμα συμμετοχής σε επίσημα παιχνίδια των «πράσινων» από την 1η Ιανουαρίου, όταν και θα ανοίξει η μεταγραφική περίοδος.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης