Mε στόχο την ανατροπή τού εις βάρος του 2-1 του πρώτου αγώνα για τα play off του Champions League o Παναθηναϊκός υποδέχεται (22:00, Cosmote Sport 2) στο κατάμεστο ΟΑΚΑ την Μπράγκα.

Οι «πράσινοι» θέλουν να επιστρέψουν στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μετά από 13 χρόνια, ενώ έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στους ομίλους του Europa League για πρώτη φορά μετά από επτά χρόνια.

Στο πρώτο ματς ο Παναθηναϊκός έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Με το γκολ του Μαντσίνι στις καθυστερήσεις μείωσε σε 2-1 και έτσι έχει πιθανότητες πρόκρισης.

Να θυμίσουμε ότι οι «πράσινοι» έχουν αποκλείσει ήδη την Ντνίπρο και τη Μαρσέιγ, ενώ το Σάββατο επικράτησαν άνετα με 3-0 του Βόλου. Για το αποψινό ματς, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν θα έχει στη διάθεσή του τους Γιούρι Λοντίγκιν και Λάζλο Κλεϊνχέισλερ.

Η Μπράγκα έχει ήδη πέντε επίσημα ματς στα πόδια της, μετρώντας τέσσερις νίκες και μία ήττα, έχοντας δεχτεί γκολ στα 4 από αυτά. Ο Αρτούρ Ζορζ δεν υπολογίζει στον Αλ Μουσράτι που είναι τραυματίας, ενώ εξαιρετικά αμφίβολος είναι ο Μπόρχα. Με την αποστολή ταξίδεψε και ο Μουτίνιο που αποκτήθηκε πρόσφατα, αλλά δεν έχει δικαίωμα να αγωνιστεί.

Η ομάδα που θα προκριθεί, θα πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League, ενώ αυτή που θα αποκλειστεί, θα συνεχίσει στο Europa League.

Πιθανές ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιλένα, Τζούριτσιτς, Παλάσιος, Ιωαννίδης, Μαντσίνι.

Μπράγκα (Αρτούρ Ζορζ): Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μάριν, Πίτσι, Αντρέ Όρτα, Καρβάλιο, Ρικάρντο Όρτα, Αμπέλ Ρουίθ, Μπρούμα.

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

Βοηθοί: Τσίρο Καρμπόνε (Ιταλία), Αλεσάντρο Τζαλατίνι (Ιταλία)

Τέταρτος: Μάρκο ντι Μπέλο (Ιταλία)

VAR: Πάολο Βαλέρι (Ιταλία)