Προκρίθηκε από σήμερα ο Παναθηναϊκός, 4-0 τον Ολ. Βόλου

Πρώτη καταχώρηση: Τετάρτη, 29 Ιανουαρίου 2014, 17:54
Με τους Ατζαγκούν (48’), Μπαϊράμι (57'), Μπεργκ (73') και Καρέλη (89') να σκοράρουν ο Παναθηναϊκός επικράτησε 4-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πρώτο ματς για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και πλέον απέχει… 90 λεπτά από τους «4» της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις και δημιούργησε 13 τελικές με 11 κόρνερ, χωρίς να έχει καμία ο Ολυμπιακός Βόλου! Στο 14’ ο Ατζαγκούν έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 43’ ο Μπεργκ είδε τον τερματοφύλακα Γεωργίου να του λέει «όχι». Επίσης στο 44’ ο Ντίνας είδε τον Ολίσε να σώζει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, στο 45', όταν ο Ρόκας τράβηξε και έριξε μέσα στην περιοχή τον Μπεργκ σε εκτέλεση κόρνερ του Μπαϊράμι, στο οποίο ο Κουκουλάκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός πέτυχε γρήγορα γκολ. Στο 47’, από εκτέλεση κόρνερ του Μπαϊράμι, ο Κουτρουμπής έπιασε την κεφαλιά, ο Γεωργίου απέκρουσε και ο Ατζαγκούν από κοντά έκανε το 1-0

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του στο 57ο λεπτό. Ο Ζέκα σέντραρε, ο Ατζαγκούν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Μπαϊράμι με σουτ σκόραρε. Στο 73’ ήρθε η σειρά του Μπεργκ να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Σουηδός, ύστερα από σέντρα του Λαγού, πέτυχε το 3-0 με το κεφάλι.

Στο 78’ ο Πράνιτς υπέστη τράβηγμα και ο Παναθηναϊκός συνέχισε με δέκα παίκτες, καθώς είχε κλείσει τις αλλαγές του. Παρ’ όλα αυτά ο Καρέλης βγήκε τετ α τετ, αλλά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Γεωργίου. Τελικά ο Καρέλης σκόραρε στο 89’, μετά από ασίστ του Ζέκα, νικώντας τον Γεωργίου.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός Βόλου 4-0 (Ote Sport 3)

Γκολ:
48' Ατζαγκούν, 57' Μπαϊράμι, 73' Μπεργκ, 89' Καρέλης
81' δοκάρι ο Καρέλης

Κίτρινες κάρτες: Κατσιαρός, Γιαλούσης, Κριστομπάλ, Κατσίκης

Κόκκινες κάρτες: -

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Ζέκα, Ντίνας, Ατζαγκούν, Μπαϊράμι (69' Καρέλης), Μπεργκ (77' Κλωναρίδης).

Ολυμπιακός Βόλου: Γεωργίου, Μελίσσης, Κατσίκης, Πινδώνης (69' Κριστομπάλ), Μπρέσκα, Γκούρμα, Κατσιαρός, Γιαλούσης, Ρόκας, Ολίσε (50' Δεινόπαπας), Κωστούλας.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 29 Ιανουαρίου 2014, 21:20