Ο εκνευρισμός που έβγαλε ο Μπαρτ Σένκεφελντ στον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ και πολύ περισσότερο η δεύτερη κάρτα που δέχθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (με το σκορ στο 0-3 υπέρ του δικεφάλου του Βορρά), δεν πέρασε χωρίς επιπτώσεις από τη διοίκηση του Παναθηναϊκού.

Οι διοικούντες την «πράσινη» ΠΑΕ, όντες πολύ εκνευρισμένοι για το γεγονός ότι ο Ολλανδός στόπερ «κρέμασε» την ομάδα του και στέρησε την παρουσία του απ’ τον αγώνα ρεβάνς της Πέμπτης (26/1) με τον ΠΑΟΚ, του επέβαλλαν πρόστιμο 20.000 ευρώ.

Κι αυτό διότι έκριναν ως αντιεπαγγελματική τη συμπεριφορά του σε μία περίοδο, όπου ειδικά ο ίδιος ως δεύτερος αρχηγός της ομάδας (και «κάπτεν» του Παναθηναϊκού στο συγκεκριμένο ματς, εν τη απουσία του Κουρμπέλη) θα έπρεπε να δίνει πρώτος το σωστό παράδειγμα και να μην «κρεμάει» την ομάδα με τέτοιες λανθασμένες ενέργειες. Κάτι που επί της ουσίας είναι κι ένα «μήνυμα» και προς όλη την υπόλοιπη ομάδα.