«Με το δεξί» μπήκε ο Παναθηναϊκός Β΄ στη νέα σεζόν της Super League 2, καθώς συνέτριψε σήμερα 5-2 τον Απόλλωνα Λάρισας στην Καισαριανή, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα του Α΄ ομίλου.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 2-0 πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, χάρη στα τέρματα των Μαρτίνη (20΄) και Αθανασακόπουλου (26΄), ενώ οι Θεσσαλοί μείωσαν στο 47ο λεπτό με τον Ζαχαράκη.

Όμως, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε διαφορά δύο τερμάτων με το αυτογκόλ του Αυλωνίτη στο 66΄ (3-1), ενώ ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα παίκτες στο 69΄, λόγω αποβολής του Χατζή.

Ο Ηλιάδης στο 71΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 για το «τριφύλλι», ενώ δύο λεπτά μετά ο Καλούσης μείωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων σε 4-2. Το τελικό 5-2 για τον Παναθηναϊκό Β΄ διαμόρφωσε ο Ανδρικόπουλος στο 90ό λεπτό.

Στις αναμετρήσεις για την 1η αγωνιστική του Α΄ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Βέροια-ΠΑΟΚ Β΄ 1-1

Πανσερραϊκός-Θεσπρωτός 1-1

Απόλλων Πόντου-Διαγόρας 0-1

ΑΕΛ-Ηρακλής Λάρισας 3-0

Μακεδονικός-Νίκη Βόλου 2-0

ΠΟΤ Ηρακλής-Αλμωπός Αριδαίας 1-1

Παναθηναϊκός Β΄-Απόλλων Λάρισας 5-2

Ρεπό: Αναγέννηση Καρδίτσας