Στις νίκες επέστρεψε στο πρωτάθλημα της Super League ο Πανιώνιος, καθώς κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 σκορ της ουραγού της βαθμολογίας, Νίκης Βόλου, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Tα γκολ του «ιστορικού» τα πέτυχαν οι Φούντας (29′), Κολοβός (49′ πεν.), ενώ για την ομάδα της Μαγνησίας μείωσε ο Αναστασόπουλος στο 84′.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακό με ελάχιστες αξιόλογες φάσεις. Πάντως οι «κυανέρυθροι» βρήκαν τον τρόπο να διασπάσουν την αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων και να προηγηθούν στο 29΄ με τον Ταξιάρχη Φούντα, ο οποίος  με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Νίκης.

Αυτή ήταν, ουσιαστικά, κι η μοναδική ευκαιρία του Πανιωνίου καθώς το σουτ του Κολοβού (43΄) και η κεφαλιά του Γιάννου (45΄) έφυγαν άουτ χωρίς να αποτελούν σοβαρή απειλή.

Με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Παπουτσογιαννόπουλος ανέτρεψε τον Γιάννου, ο διαιτητής καταλόγισε με καθυστέρηση το πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Κολοβός στο 49ο λεπτό.

Με χαρακτηριστική άνεση ο Πανιώνιος κρατούσε μακριά από την περιοχή του τούς παίκτες της Νίκης, ωστόσο εν συνεχεία οι γηπεδούχοι επαναπαύτηκαν κάπως κι έτσι στο 84΄ οι Βολιώτες κατάφεραν να μειώσουν με τον Αναστασόπουλο μετά από σέντρα του Μουζακίτη.

Στα εναπομείναντα λεπτά το συγκρότημα του Τζαναβάρα προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο αυτό δεν ήρθε κι έτσι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι βρήκε τους κυανέρυθρους να πανηγυρίζουν το τρίποντο.

Κίτρινες: Ιμπαγάσα – Παπουτσογιαννόπουλος, Νέτι

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Πάνος, Γιάννου, Ιμπαγάσα (70΄ Μπουμάλ), Χατζηϊσαΐας, Φούντας (90+3΄ Οικονόμου), Μπούζας, Μητρόπουλος, Κολοβός (83΄ Γκίνη).