Tην πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ουσιαστικά από σήμερα ο Πανιώνιος, καθώς επιβλήθηκε 3-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο Αλκαζάρ, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 5η φάση της διοργάνωσης.

Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στους «κυανέρυθρους» σημείωσαν ο Εμμανουηλίδης στο 57ο (με πέναλτι) και στο 88ο λεπτό και ο Οικονομίδης στο 64ο λεπτό.

Μετά την εξέλιξη αυτή, αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα ο αγώνας ρεβάνς των δύο ομάδων, που θα διεξαχθεί στις αρχές Δεκεμβρίου στη Νέα Σμύρνη.

Κίτρινες: Βοσνακίδης, Ρόκας, Πριόνας – Ρέντζας, Γρίβας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Μακρυωνίτης, Κόλα, Τσίτας, Τζέφερσον (53΄ Καρακώστας), Βοσνακίδης, Ρόκας, Μπουτζίκος, Γραικός, Παπαϊωάννου, Κουτσιανικούλης (66΄ Κλεμέντε), Δεινόπαπας (63΄ Πριόνας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Γρίβας, Εμμανουηλίδης, Οικονομίδης, Κιάκος, Δούμτσιος, Λυμπεράκης, Σταυρόπουλος, Κόρμπος (68΄ Τσιλούλης), Ευαγγέλου, Ρεντζας (46΄ Παπαγεωργίου).