Κατώτερος των προσδοκιών παρουσιάστηκε την Πέμπτη ο ΠΑΟΚ στο εκτός έδρας παιχνίδι του απέναντι στην Γκινγκάμπ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Πιο συγκεκριμένα, ο «δικέφαλος» του Βορρά, ο οποίος προερχόταν από τη εντυπωσιακή νίκη με 6-1 επί της Ντιναμό Μινσκ, ηττήθηκε με 2-0 από τους Γάλλους κι έτσι έφυγε με άδεια τα χέρια από την έδρα της ομάδας του Γουβρενές.

«Δήμιος» για το συγκρότημα του Αναστασιάδη αποδείχθηκε ο Μαρβό ο οποίος σε διάστημα τριών λεπτών (47′, 50′) παραβίασε δύο φορές την εστία του Γλύκου, έχοντας ρίξει την… προειδοποιητική βολή στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχε δοκάρι στο 22′.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Φιορεντίνα επικράτησε άνετα με 3-0 εκτός έδρας της Ντιναμό Μινσκ, κάνοντας το «2 στα 2» στον 11ο όμιλο της διοργάνωσης (είχε νικήσει στην πρεμιέρα με το ίδιο σκορ τη Γκινγκάμπ στο «Αρτέμιο Φράνκι»).

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας και μία πολύ καλή ευκαιρία με το σουτ του Τζανδάρη στο 7ο λεπτό, όταν η μπάλα σταμάτησε σε σώματα.

Εν συνεχεία πάντως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 22ο λεπτό λίγο έλειψαν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μαρβό σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γλύκου.

Οι κυπελλούχοι Γαλλίας συνέχισαν να έχουν το «πάνω χέρι» και έχασαν τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες για να κάνουν το 1-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ, που έδειχνε αρκετά προβλήματα στα μετόπισθεν και στην ανάπτυξή του, απαντώντας ωστόσο με ένα σουτ του Σαλπιγγίδη προς το τέλος του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για την ομάδα του Αναστασιάδη, καθώς σε διάστημα τριών λεπτών δέχτηκε δύο γκολ. Σκόρερ και των δύο τερμάτων της Γκινγκάμπ ήταν ο Μαρβό, ο οποίος στο 47ο και στο 50ο λεπτό νίκησε τον Γλύκο και έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, ενώ μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να σημειώσει χατ-τρικ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι έριξε ταχύτητα ο αντίπαλος του, ωστόσο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, παρά το γεγονός ότι ο Αναστασιάδης έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Παπαδόπουλο.

Γκινγκάμπ-ΠΑΟΚ 2-0

Γκολ: 47′, 50′ Μαρβό

Κίτρινες: Σβαρτζ (Γκινγκάμπ)

Δοκάρια: 22′ Μαρβό (Γκινγκάμπ)

Γκινγκάμπ (Γουβρενές): Λοσλ, Γιάκομπσεν, Σορμπόν, Κερμπρά, Λεβέκ, Σανκαρέ, Μποβού, Ματίς, Πιέν (54′ Γιαταμπαρέ), Σβαρτζ (73′ Μαντάν), Μαρβό (78′ Ζιρές)

ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Βίτορ, Κατσικάς, Σκόνδρας (75′ Γκολάσα), Ρατς, Κάτσε, Τζανδάρης, Τζιόλης (57′ Μάρτενς), Μακ (62′ Παπαδόπουλος), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.