Το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League «σφράγισε», όπως αναμενόταν άλλωστε ο ΠΑΟΚ.

Η εκκωφαντική νίκη με 5-0 στην Τούμπα δεν ήταν δυνατό να ανατραπεί από την ομάδα της Δανίας, με την οποία ο «δικέφαλος» του Βορρά αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στον μεταξύ τους επαναληπτικό για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό με κεφαλιά του Ρικάρντο Κόστα, ωστόσο έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ρασάνι.

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερη ποιότητα και το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα επηρέασε την εξέλιξη του σημερινού επαναληπτικού.

Από τα πρώτα λεπτά η Μπρόντμπι ξεκινησε επιθετικά και άρχισε να δημιουργεί προϋπόθεσεις για να πετύχει κάποιο γκολ, με την πρώτη της ευκαιρία να καταγράφεται όταν ο Ντουρμίσι προσπάθησε να απειλήσει τον ΠΑΟΚ, ωστόσο οι αμυντικοί του «δικεφάλου» πρόλαβαν κι έδιωξαν τον κίνδυνο.

Η ομάδα του Τούντορ στη συνέχεια βρήκε τον ρυθμό του και με καλή αμυντική λειτουργία ξεδιπλώθηκε επιθετικά, φτάνοντας κοντά στο 0-1 στο 18′, ωστόσο το τελικό σουτ του Κουλούρη εξουδετέρωσε ο Δανός γκολκίπερ χωρίς περαιτέρω ανησυχίες για την ομάδα του.

Τρία λεπτά όμως αργότερα, στο 21′, ο «δικέφαλος» του Βορρά κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν με κεφαλιά ο Ρικάρντο Κόστα παραβίασε την εστία του Ρόνοου μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Κάτσε.

Η πρόκριση που είχε κριθεί από το πρώτο παιχνίδι, ουσιαστικά έλαβε τέλος μετά από αυτό το γκολ αλλά το γόητρο ήταν το μόνο που απέμενε για τους Δανούς που άκεφοι συνέχισαν για την ισοφάριση. Αυτή ήρθε σχετικά σύντομα.

Στο 27′ από λάθος του Γλύκου, σε κόρνερ του Ερικσον ο Ρασανί από κοντά με σουτ παραβίασε την ελληνική εστία ισοφαρίζοντας σε 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασιστικά, ωστόσο στη συνέχεια ο Ιγκόρ Τούντορ έκανε αλλαγές στην ενδεκάδα του για να δώσει μερικές ανάσες στον καταπονημένο Τζιώλη και να φρεσκάρει τον βασικό κορμό του.

Η επανάπαυση αυτή της ελληνικής ομάδας οδήγησεαναπόφευκτά σε λάθη τα οποία όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει η Μπρόντμπι, με αποτέλεσμα το 1-1 να διατηρηθεί έως το τέλος του ματς.

Μπρόντμπι: Ρόνοου, Άλμπρεχτσεν, Λάρσον, Ντουρμίσι, Ορνσκόφ, Ρασανί, Πιρί (81′ Χολστ), Νόργκααρντ, Χιουλσάγκερ, Έρικσον (72′ Πούκκι), Σβαρτς (60′ Ελμάντερ)

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης (64′ Σαββίδης), Κίτσιου, Κάτσε, Τζιόλης (64′ Μακ), Ροντρίγκες, Μυστακίδης, Κουλούρης (76′ Δεληγιαννίδης).