Χρησιμοποιώντας δύο διαφορετικές ενδεκάδες και με τον Βασίλη Γκορντεζιάνι να βρίσκει δίχτυα, ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με τη Στεάουα Βουκουρεστίου, στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.

Οι Ρουμάνοι του Ηλία Χαραλάμπους προηγήθηκαν με τον Φλορινέλ Κόμαν (24’) αλλά ο 21χρονος Γκορντεζιάνι ισοφάρισε στο 71’, με τους «μικρούς» να αφήνουν καλά δείγματα γραφής.

Παρά το ότι η Στεάουα αρχίζει στις 16 του μήνα τις επίσημες υποχρεώσεις της, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με σαφείς εντολές να πιέσουν ψηλά. Και απείλησαν δις στα πρώτα λεπτά από στημένες φάσεις. Αρχικά, στο 9’, το φάουλ του Τόμας Μουργκ έστειλε την μπάλα δίπλα από την αριστερή δοκό της εστίας του Αντρέι Βλαντ ενώ δυο λεπτά μετά, η κεφαλιά του Στέφαν Σβαμπ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 24’, όμως, οι Ρουμάνοι κατάφεραν να ξεφύγουν από την πίεση, με τον Κόμαν να σημαδεύει με το δεξί δοκάρι και μέσα, για το 1-0. Στο 38’ ο Σβαμπ τροφοδότησε, αντί να σουτάρει, τον Κάλεντ Νάρεϊ μέσα στην περιοχή, αλλά το τελείωμα του Γερμανού εξτρέμ με το αριστερό ήταν άτσαλο κι άστοχο, όπως και το ωραίο πλασέ του Ντάβιντ Μικουλέσκου στο 41’, από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου άλλαξε τα πρόσωπα κατά τα 10/11 στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Μετά το 60’ σε αλλαγές προχώρησε και ο Ηλίας Χαραλάμπους, με το παιχνίδι να χάνει το ρυθμό του. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση στο 71’, με τον 21χρονο Γκορντεζιάνι να εκμεταλλεύεται το λάθος του Σιγιαμπόνγκα Ενγκεζάνα και με δεξί πλασέ να νικάει τον Βλαντ για το 1-1. Οι «ασπρόμαυροι» θα μπορούσαν να φτάσουν και στην ανατροπή, αλλά ο Γιάννης Κωνσταντέλιας αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 74’. Δυο λεπτά μετά, ο Χρήστος Ταλιχμανίδης έκανε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Μάλκομ Εντζούμα. Κι αφού το σλάλομ του Γιώργου Βρακά στο 87’ δε βρήκε στόχο, το φιλικό ολοκληρώθηκε με 1-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς (46’ Ταλιχμανίδης), Σάστρε (46’ Λύρατζης), Παναγιώτου (57’ Κουλιεράκης), Μιχαηλίδης (46’ Νάσμπεργκ), Ράφα Σοάρες (46’ Τσαούσης), Σβαμπ (46’ Αουγκούστο), Τσιγγάρας (46’ Γιαξής), Τάισον (46’ Βρακάς), Μουργκ (46’ Ρικάρντο/70’ Κωνσταντέλιας), Νάρεϊ (46’ Κανίς/70’ Α. Ζίβκοβιτς), Τόμας (46’ Γκορντεζιάνι).

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Ηλίας Χαραλάμπους): Βλαντ, Ποπέσκου, Ντάβα, Χαρούτ, Ραντούνοβιτς, Σουτ, Τζόκοβιτς, Ολάρου, Μπαλούτα, Μικουλέσκου, Κόμαν.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού αγωνίστηκαν και οι Εντζούμα, Κορντέα, Κομπάνιο, Ενγκεζάνα ενώ λίγα λεπτά αργότερα και οι Κρέτου, Γκογκέσκου, Ραντασλαβέσκου, Γκιόργκε, Παντίρου.