Στον ένα βαθμό πλησίασε τον πρωτοπόρο του Α’ Ομίλου της Super League 2, Λεβαδειακό, η ΑΕΛ, έπειτα από τη νίκη της με 2-0 επί του ΠΑΟΚ Β’ στο AEL FC Arena, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Νίκη και για την Κοζάνη, «έκλεψε» βαθμό στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ Β’ από τον Απόλλωνα Πόντου.

Το «αλογάκι» κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στην κεφαλιά του Κωνσταντίνου Πλέγα (15’) και το σουτ του Κωνσταντίνου Παπαγεωργίου (76’). Πάντως, οι «ασπρόμαυροι» στάθηκαν και άτυχοι καθώς είχαν χαμένο πέναλτι με τον Χισάμ Κανίς (στο 57’, το έπιασε ο Στέφανος Σουλούκος) αλλά και δοκάρι (στο 90’+1’, σε φάουλ του Δημήτρη Τσοπούρογλου).

Σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία για την Κοζάνη που πέρασε νικηφόρα από την Ευκαρπία ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση, κερδίζοντας με 1-0 τον Καμπανιακό. Η αποβολή του Παύλου Εππα στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έπαιξε το ρόλο της, αφού η Κοζάνη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημά της, φτάνοντας στο «τρίποντο» με τον Μανώλη Καλλέργη στο 82’.

Πολύ κοντά στην πρώτη φετινή του νίκη πλησίασε ο Απόλλων Πόντου, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε την ισοφάριση από την ΑΕΚ Β’ που έφυγε με το 2-2 από το Πολύκαστρο. Μάλιστα, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με τον Αλέξη Γκολφίνο στο 34’, αλλά δύο λεπτά μετά ήρθε η ισοφάριση με τον Χρήστο Αλμπάνη. Ο ίδιος έκανε το 2-1 στο 64’ αλλά στις καθυστερήσεις έγινε… χαμός. Αρχικά ισοφάρισε ο Κωνσταντίνος Χρυσόπουλος, για να αποβληθεί στη συνέχεια ο Κωνσταντίνος Ρουκουνάκης.

13. Αλμωπός Αριδαίας 0

* Η ΠΑΕ Αλμωπός Αριδαίας έχει αποβληθεί από το Πρωτάθλημα Super League 2, 2023-24 με απόφαση του Δ.Σ. της Διοργανώτριας (26.9.23).