Ισόπαλος με τον Άγιαξ ο ΠΑΟΚ, 1-1 στο Άμστερνταμ

Πρώτη καταχώρηση: Τρίτη, 26 Ιουλίου 2016, 21:21
Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την αποστολή του στην Ολλανδία και αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League. Το σκορ για την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς άνοιξε στο 27' ο Τζάλμα Κάμπος, ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε στο 58' ο Ντόλμπεργκ.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και χρειάστηκε μερικά λεπτά μέχρι να προσαρμοστεί στις συνθήκες του αγώνα. Το ποσοστό της κατοχής της μπάλας ξεπέρασε το 70% για τον Άγιαξ και πρώτος απείλησε στο 16’ ο Ντόλμπεργκ, όταν με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα το δοκάρι του Γκύλου. Δύο λεπτά αργότερα ο Έλληνας κίπερ απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Κλάασεν και ο Ντόλμπεργκ από θέση οφσάιντ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα, με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρωθεί. Η πιο μεγάλη ευκαιρία του «Αίαντα» χάθηκε στο 20’ με τον Ρίντεβαλντ να σουτάρει δυνατά και να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γλύκου!

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 23’ με τον Κάμπος από τα δεξιά να σεντράρει και τον Ροντρίγκες με κεφαλιά να υποχρεώνει τον Σίλεσεν στην πρώτη επέμβασή του στο ματς. Επτά λεπτά μετά ο «Δικέφαλος» άνοιξε το σκορ. Ο Αθανασιάδης πάσαρε στον κενό χώρο για τον Τζάλμα Κάμπος, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Σίλεσεν έξω από την περιοχή του και με πλασέ από δύσκολη θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Με την ψυχολογία υπέρ του ο ΠΑΟΚ στο 34’ λίγο έλλειψε να σκοράρει σε πλασέ του Κλάους Αθανασιάδη, ωστόσο κατάφερε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους να διατηρήσει το προβάδισμα.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ μπήκε νωθρά και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και το πλήρωσε με γκολ. Στο 58’ ο Ντόλμπεργκ βρέθηκε μόνος στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στη συνέχεια όμως, οι Θεσσαλονικείς βελτιώθηκαν αισθητά και μάλιστα απώλεσαν και ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 67’ ο Τζαβέλλας βρέθηκε... ξεχασμένος στην πλάτη της ολλανδικής άμυνας, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε δεν αιφνιδίασε τον Σίλεσεν. Ο Άγιαξ μέχρι το τέλος του αγώνα «έγραψε» δύο ευκαιρίες στο 74’ με την προβολή του Ντόλμπεργκ και στο 85’ με την κεφαλιά του Ελ Γκάζι, όμως δεν σκόραρε και έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Άγιαξ – ΠΑΟΚ 1-1 (Ote Sport 1)

Γκολ:
58' Ντόλμπεργκ - 27' Τζάλμα Κάμπος
19' δοκάρι ο Ρίντεβαλντ

Κίτρινες κάρτες: Σένε - Αθανασιάδης, Γλύκος