Βελτιώνοντας την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε την Παρασκευή ισόπαλος 2-2 με την Άντερλεχτ, στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο Χορστ.
Οι Βέλγοι προηγήθηκαν στο σκορ, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τα γκολ των Μπορνόβ (43′) και Γκέρκενς (45′).
Πάντως ο «δικέφαλος» του Βορρά ανέβασε στροφές στην επανάληψη και έφτασε στην ισοφάριση με δύο τέρματα στο 48′ και το 53′ του Ελ Καντουρί.
Ο Μαροκινός εκτός από τα γκολ πραγματοποίησε γενικά εξαιρετική εμφάνιση κι έδειξε ότι μπορεί να αποτελέσει μία καλή, εκ των έσω, μεταγραφή για την ομάδα του Λουτσέσκου, αν δεν ταλαιπωρηθεί από τραυματισμούς, όπως συνέβη στην πρώτη του χρονιά στους Θεσσαλονικείς.

Στο ματς με τους Βέλγους προφυλάχθηκε ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, ενώ το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας έκανε ο Εβγέν Χατσερίδης.

Στην αντίπερα όχθη, δεν έπαιξε για τους Βέλγους ο μέχρι πρότινος Σλοβάκος αμυντικός της ΑΕΚ, Όγκνιεν Βράνιες, ο οποίος εντάχθηκε πρόσφατα στο δυναμικό των «μωβ».
Επόμενο τεστ για τον «Δικέφαλο» του Βορρά είνα αυτό κόντρα στη Νόρτζελαντ (Δανία) (18.00, ώρα Ελλάδας) την Κυριακή.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Χατσερίδης, Κρέσπο, Μάτος, Χαρίσης, Μαουρίσιο, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Κουλούρης.