Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν την Πέμπτη στους «Ζωσιμάδες» ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Ηρακλής, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 1ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο α’ ημίχρονο το ματς δεν είχε ρυθμό και οι φάσεις ήαν ελάχιστες. Αντίθετα, στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι «ζεστάθηκε», οι δύο ομάδες άρχισαν να επισκέπτονται με αξιώσεις τις αντίπαλες περιοχές και στο 75′ ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ, με φάουλ του Ίλιτς και κεφαλιά του Τσάβες. Όμως δύο λεπτά αργότερα, στο 77′, ο «γηραιός» ισοφάρισε με κεφαλιά του Λουκίνα κι αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Μπέριος, Σκόνδρας, Στρούνα, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς (71′ Τζημόπουλος), Σαπαλίδης, Γιάκος, Ηλιάδης (74′ Ιλιτς), Φερφελής (60′ Τσάβες).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Καρλίτος (67′ Κυριακίδης), Ζιάμπαρης, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Ζαμπάζης, Ρομάνο (84′ Βέλλιος), Χαντί, Κάσσος (89′ Πασάς), Λουκίνας.