Ο Εργοτέλης επικράτησε με σκορ 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, σε παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της Super League και έμεινε ζωντανός στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην κατηγορία. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 9’ ο Γιουσούφ.

Πατήστε εδώ και δείτε το γκολ και τις καλύτερες φάσεις

Ο Εργοτέλης που είχε βρεθεί στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα ήθελε τη νίκη για να πάρει ανάσα και το έδειξε από την αρχή. Το πρώτο σουτ του αγώνα καταγράφηκε στο 4’ με δράστη τον Καζναφέρη, ενώ το 1-0 σημειώθηκε πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο. Στο 9’ ο Γιουσούφ με όμορφη κίνηση και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Βελλίδη και σκόραρε.

Οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μία καλή στιγμή στο 22’ με τον Τζανακάκη, ενώ στο 26’ ο ΠΑΣ απάντησε με τον Τσάβες να σουτάρει και την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Καβουσάκη. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η προσπάθεια του Λίλα για τον ΠΑΣ και του Καζναφέρη για τον Εργοτέλη δεν βρήκαν στόχο και έτσι το 1-0 παρέμεινε.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο δεύτερο μέρος πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς να μπορέσει να πετύχει γκολ. Στο 49’ ο Τσάβες σούταρε άουτ, ενώ στο 73’ ο Σαπαλίδης με το κεφάλι δεν βρήκε στόχο. Ίδια κατάληξη είχαν οι προσπάθειες του Κοροβέση στο 76’ και στο 89’, ενώ ο Καβουσάκης στις καθυστερήσεις είπε «όχι» στον ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης μέτρησε μόνο ένα σουτ με τον Μπουρσέλη στο 62’ να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Εργοτέλης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (Novasports 3)

Γκολ: 9′ Γιουσούφ

Κίτρινες κάρτες: Μπογκντάνοφ, Κοζορώνης – Σκόνδρας, Λίλα