Η Λειψία είναι αποφασισμένη να βρεθεί και την επόμενη σεζόν στους ομίλους του Champions League και φροντίζει να το δείχνει σε κάθε της αναμέτρηση στο β΄ γύρο. Οι «ταύροι» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο 45λεπτο με την Χοφενχάιμ, επικράτησαν με 3-0 και διατηρήθηκαν στην 4η προνομιούχο θέση, θέτοντας παράλληλα νοκ άουτ την αποψινή τους αντίπαλο στη μάχη της εξόδου στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Η σεμνή τελετή στην «Red Bull Arena» είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει τρία γκολ με τους Ενκουνκού (5΄), Χάλστενμπεργκ (20΄) και Σομποσλάι (44΄).

Η 29η αγωνιστική:

Στουτγκάρδη-Ντόρτμουντ 0-2 (12΄,71΄ Μπραντ)

Μπάγερν Μονάχου-Άουγκσμπουργκ 1-0 (82΄πεν. Λεβαντόφσκι)

Βόλφσμπουργκ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-0 (11΄, 38΄ Νμέτσα, 48΄ Αρνολντ, 53΄ Κρούζε)

Κολωνία-Μάιντς 3-2 (60΄ Σκίρι, 78΄ Λιούμπισιτς, 82΄ Κίλιαν – 14΄ Μπούρκαρτ, 55΄ Ονισίουο)

Γκρόιτερ Φιρτ-Γκλάντμπαχ 0-2 (18΄ Τουράμ, 24΄πεν. Πλεά)

Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (49΄ αυτ. Μπαουμγκάρτλ – 31΄ Χαραγκούτσι, 53΄ Πρόμελ, 74΄ Μπέκερ, 85΄ Μίτσελ)

Μπόχουμ-Λεβερκούζεν 0-0

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Φράιμπουργκ 1-2 (54΄ Κόστιτς – 27΄ Γκρίφο, 69΄ Πέτερσεν)

Λειψία-Χοφενχάιμ 3-0 (5΄ Ενκουνκού, 20΄ Χάλστενμπεργκ, 44΄ Σομποσλάι)