Ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 του Πλατανιά στο Αγρίνιο, σε παιχνίδι για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μπήκε στο 24’ με σκόρερ τον Μπεχαράνο.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Πλατανιάς μόλις στο 2’ απείλησε με τον Ναζλίδη, ενώ στην επόμενη φάση ο Παναιτωλικός «απάντησε» με τον Άλβες. Η ομάδα του Αγρινίου είχε περισσότερες καλές στιγμές με τους Μαρτίνες, Άλβες και Μύγα και τελικά κατάφερε να προηγηθεί. Στο 23’ ο Μπεχαράνο πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με συρτό σουτ νίκησε τον Ολιμπά και άνοιξε το σκορ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα που συνέχιζε να πιέζει ήταν ο Παναιτωλικός. Στο 30’ το σουτ του Μαρτίνες δεν βρήκε στόχο, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 34’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ολιμπά. Τρία λεπτά μετά και πάλι ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 44’ ο Γοδόι υποχρέωσε τον τερματοφύλακα του Πλατανιά σε σωτήρια απόκρουση και στη συνέχεια της φάσης ο Εντζεγκέλε σούταρε άουτ.

Ο Παναιτωλικός είχε καλή στιγμή στο 51’ με τον Άλβες να σουτάρει άουτ από το ύψος του πέναλτι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μύγας δεν βρήκε στόχο. Για τον Πλατανιά, ο Τσουράκης στο 59’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ράφαελ, που έκανε σωτήρια απόκρουση, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Άλβες νικήθηκε από τον Ολιμπά.

Μέχρι το τέλος ο ρυθμός έπεσε και τελικά ο Παναιτωλικός κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 1-0.

Παναιτωλικός – Πλατανιάς 1-0 (Novasports 4)

Γκολ: 24′ Μπεχαράνο

Κίτρινες κάρτες: Μύγας, Μαρτίνες – Τσουράκης, Κουλιμπαλί