Τη «βόμβα» της 22ης αγωνιστικής και μία απ’ τις μεγαλύτερες της εφετινής σεζόν στην Primeira Liga… έριξε η Ζιλ Βισέντε, επικρατώντας της Πόρτο με 2-1 στο «Dragao» και δίνοντας την ευκαιρία στην πρωτοπόρο Μπενφίκα να ξεφύγει πλέον στο +8.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους «δράκους» που πήραν το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ταρεμί. Στο 27′ ο Ναβάρο έφερε το ματς στα ίσα για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 35′ η Πόρτο έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ζοάο Μάριο με απευθείας κόκκινη, έπειτα από έλεγχο στο VAR.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μουρίγιο έκανε το 2-1 για τη Ζιλ Βισέντε με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Ουρίμπε, ενώ το τελειωτικό «χτύπημα» για τους γηπεδούχους ήρθε στο 52′ με τη δεύτερη κίτρινη στον Ουρίμπε, που ανάγκασε την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο να ολοκληρώσει τον αγώνα με εννέα παίκτες!

Στις αναμετρήσεις της 22ης αγωνιστικής της πορτογαλικής Primeira Liga σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Φαμαλικάο-Πορτιμονένσε 1-0

Αρούκα-Κάσα Πία 2-0

Μαρίτιμο-Σάντα Κλάρα 3-1

Βιζέλα-Μπενφίκα 0-2

Ρίο Αβε-Τσάβες 1-0

Πάσος Φερέιρα-Μποαβίστα 1-3

Πόρτο-Ζιλ Βισέντε 1-2