Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 της Γρανάδα, στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 1ης αγωνιστικής της LaLiga.

Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Μέμφις Ντεπάι από τα 25 μέτρα στο 68ο λεπτό κι ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας είχε ισοφαρίσει σε 1-1.

Συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε για την Ατλέτικο στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους (45΄ + 4΄) ο Αλβάρο Μοράτα με κοντινό πλασέ. Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του «Μετροπολιτάνο», ο Σάμου Ομοροντιόν έκανε το 1-1 από κοντά στο 63ο λεπτό για τη Γρανάδα σε αντεπίθεση. Όμως, ο Ολλανδός επιθετικός Μέμφις Ντεπάι με δεξιό δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αντίθετο παραθυράκι για το 2-1.

Στο 90΄ + 9΄ το γκολ του Μάρκος Γιορέντε ήταν το κερασάκι στην… τούρτα. Στον πάγκο έμεινε ο Ελληνοκύπριος Ηλίας Κωστής για την Ατλέτικο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1ης αγωνιστικής της LaLiga:

Αλμερία-Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 (20΄ πεν. Παλαθόν, 28΄ πεν. Ντέκα)

Σεβίλη-Βαλένθια 1-2 (69΄ Εν Νεσίρι – 60΄ Ντιακαμπί, 88΄ Γκουέρα)

Σοσιεδάδ-Τζιρόνα 1-1 (5΄ Κούμπο – 72΄ Ντόβμπικ)

Λας Πάλμας-Μαγιόρκα 1-1 (29΄ πεν. Βιέρα – 70΄ Ράιγιο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (28΄ Ροντρίγκο, 36΄ Μπέλιγχαμ)

Θέλτα-Οσασούνα 0-2 (24΄ Ρουμπέν Γκαρθία, 74΄ Μόι Γκόμεθ)

Βιγιαρεάλ-Μπέτις 1-2 (61΄ Κουένκα – 20′ Πέρεθ, 90΄ + 5′  Ζοσέ)

Χετάφε-Μπαρτσελόνα 0-0

Κάντιθ-Αλαβές 1-0 (7΄ Σαν Εμετέριο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Γρανάδα 3-1 (45′ + 4′ Μοράτα, 68΄ Ντεπάι, 90΄ + 9΄ Γιορέντε – 63΄ Ομοροντιόν)