Ιδανικά ολοκλήρωσε την εφετινή αγωνιστική περίοδο ο Πανσερραϊκός, επιβληθείς με 2-0 της υποβιβασμένης Κηφισιάς στην έδρα του και τερματίζοντας στην πρώτη θέση των πλέι άουτ και έβδομη στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Σε ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο η μοναδική πραγματικά αξιόλογη στιγμή καταγράφηκε στο 31ο λεπτό και ανήκε στην μακεδονική ομάδα, με τον Χατζηστραβό να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει, τον Νικοπολίδη να αποκρούει και τον Μπετανκόρ στο ριμπάουντ να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση.

Από την πλευρά της, η Κηφισιά είχε να επιδείξει μια ωραία ατομική προσπάθεια του Τετέτι στο 40΄ που κατέληξε σε σουτ του ίδιου και απόκρουση του τερματοφύλακα Τσομπανίδη.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εκκίνηση στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς σε ένα τετράλεπτο το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Στο 50ό λεπτό η Κηφισιά έφτασε κοντά στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Σπίνου σε εκτέλεση φάουλ του Νίνη κατέληξε στο δοκάρι του Τσομπανίδη, που απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 53΄ ο Πανσερραϊκός «ισοφάρισε» στα δοκάρια με τον Μπέργκστρομ, επίσης με κεφαλιά, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Στάικος δεν άφησε περιθώριο στον Νικοπολίδη, ανοίγοντας το σκορ για τα «Λιοντάρια» με έναν κεραυνό από το ύψος της περιοχής.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άριστα το momentum και στο 58΄ πέτυχαν και δεύτερο γκολ, όταν από την εκτέλεση κόρνερ του Τομάς και την κεφαλιά του Πεταυράκη, ο Χατζηστραβός έγραψε το 2-0 καλά τοποθετημένος στο δεύτερο δοκάρι.

Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε και η προσπάθεια των φιλοξενούμενων για να αποσπάσουν κάτι από τον αγώνα, με την αθηναϊκή ομάδα να παραδίδει τα όπλα και να γλιτώνει από ένα τρίτο γκολ στο 90΄+2, όταν η κεφαλιά του Μπέργκστρομ σταμάτησε για δεύτερη φορά στο δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.

Πανσερραϊκός-Κηφισιά 2-0 (Novasports 2)

Γκολ: 54′ Στάικος, 58′ Χατζηστραβός

Κίτρινες κάρτες: Στάικος – Οζέγκοβιτς

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Τσομπανίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Πηλέας, Στάικος (72′ Μορέιρα), Ουεντραόγκο, Μούργος (46′ Τομάς), Χατζηστραβός (80′ Παπαβασιλείου), Μασκανάκης (46′ Σοφιανός), Μπετανκόρ (66′ Άλεξιτς).

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης, Σμπώκος, Βαφέας, Σπίνος, Παρράς, Νίνης (81′ Τσάπαν), Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπόσα (81′ Τσανάτζια), Τετέι. Μενέντες (57′ Μπιφουμά), Οζέγκοβιτς.