Ο Διαγόρας Ρόδου κατάφερε να βάλει… φρένο στην -πρωτοπόρο του Β΄ Ομίλου- Athens Kallithea FC και να βάλει και πάλι στο παιχνίδι της ανόδου τα Χανιά, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Super League 2, εκεί όπου θα κριθεί ποια ομάδα θα αποχαιρετήσει απευθείας την κατηγορία.

Στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», οι Ρόδιοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν στο 18΄ με τον Μιχάλη Μανιά. Η χαρά τους, όμως, κράτησαν μόλις επτά λεπτά, αφού ήρθε η ισοφάριση με κεφαλιά του Παναγιώτη Κυνηγόπουλου. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα η διαφορά της Καλλιθέας από τα δεύτερα Χανιά να πέσει στους έξι βαθμούς.

Η αποβολή στο 22΄ του Αντώνη Παπακανέλλου, μέσου του Ολυμπιακού Β΄, απλοποίησε τα πράγματα για τα Χανιά στα Περιβόλια. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη οκτώ λεπτά μετά, με σουτ του Νίλι Περντόμο, εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 60΄ «σφράγισε» τη νίκη με το σουτ του Γιώργου Μάναλη.

Στην άδεια από κόσμο Αγυιά, στο Παμπελοποννησιακό ντέρμπι, η Καλαμάτα μπήκε… φουριόζα. Αφού στα πρώτα δευτερόλεπτα είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Άλεξ Λόπεζ, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Χερόνιμο Μπαράλες (2΄). Στο φινάλε του πρώτου μέρους, όμως, η Παναχαϊκή έφερε το ματς στα ίσια με πέναλτι του Ρούμπεν ντε Τομάς. Νέο δοκάρι για τη «Μαύρη Θύελλα» στο 59΄, αυτή τη φορά με τον Τέλη Καρασαλίδη, με το 1-1 να μένει ως το φινάλε.

Στον Ασπρόπυργο, το Αιγάλεω ευτύχησε να προηγηθεί της Ηλιούπολης στο 24΄ με σουτ του Εμιλιάνο Μπουλάρι. Ηταν και το μοναδικό του αγώνα που έφερε το «Σίτι» πολύ κοντά στην παραμονή.

Στη Νεάπολη, έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο μέρος, ο Ιωνικός βρήκε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ωστόσο, το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αμπιόλα Ντάουντα, απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Γιούχτα, Δημήτρης Πρινιωτάκης. Οι Κρητικοί άντεξαν και πήραν τη «λευκή» ισοπαλία παρά (και) την αποβολή του Γιάννη Μπουτσάκη στο 67ο λεπτό.

Υπόθεση τριών λεπτών ήταν για τον Τηλυκράτη η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό Β΄. Στο ουδέτερο του Αγρινίου, ο σύλλογος από τη Λευκάδα σκόραρε δις, αμφότερες με τον Ντοναλντόνι Ενγκουεμετσίου (42΄, 44΄) παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Έτσι, Τηλυκράτης, Γιούχτας, Παναχαϊκή και Παναθηναϊκός Β΄ θα προσπαθήσουν την τελευταία αγωνιστική να αποφύγουν την τελευταία θέση που οδηγεί στη Γ΄ Εθνική.