Τρεις νίκες των γηπεδούχων σε ισάριθμα παιχνίδια σημειώθηκαν το απόγευμα της Κυριακής (28/1) για την 19η αγωνιστική του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Στο θεσσαλικό ντέρμπι, η ΑΕΛ πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» επί της Αναγέννησης Καρδίτσας χάρη σε μια κεφαλιά του Λούκα Αντράντε από το 6ο μόλις λεπτό. Το «αλογάκι» του Παύλου Δερμιτζάκη έφτασε τον Λεβαδειακό στην κορυφή της κατάταξης και περιμένει αύριο ένα δώρο από την ΑΕΚ Β’ που περιμένει τους Βοιωτούς στο Σεραφείδειο.

Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Κοζάνη του Απόλλωνα Πόντου. Τη διαφορά έκανε η κεφαλιά του Θεοχάρη Ποζατζίδη λίγο πριν το ημίωρο, με τους γηπεδούχους του Άγγελου Διγκόζη να πλησιάζουν την πρώτη πεντάδα και τους «ροσονέρι» να μένουν κολλημένοι στον πάτο της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ Β’, τέλος, επικράτησε με 2-0 του Μακεδονικού στην Ευκαρπία. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο 26ο λεπτό με ένα γκολ που είχε και δόση τύχης. Εξαιρετική ενέργεια του Κωνσταντίνου Γκούμα και γύρισμα από τα αριστερά, με τον Χρήστο Γρομητσάρη να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Κλήτωνα Περντρέου.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Γκούμας κράτησε… για τον εαυτό του το 2-0 – τρομερό αριστερό σουτ, στο δεξί «γάμα» της εστίας του Πεντρέου. Η ομάδα του Αλέξη Αλεξιάδη είχε και δοκάρι σε σουτ του Αργύρη Δαρέλα στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου.