Ο Πανσερραϊκός συνέχισε την προέλασή του στον Α’ Όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2, καθώς στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου.

Τα «λιοντάρια» σπατάλησαν σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βαγγέλη Πίτκα να έχει… μπόλικη δουλειά, με τα γκολ για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη να έρχονται στο δεύτερο.

Αφού ο Βίκτωρ Στίνα άνοιξε το σκορ στο 57’, ακολούθησε το 2-0 από τον Χικάμ Κανίς πέντε λεπτά αργότερα – προϊόν εξαιρετικής ομαδικής συνεργασίας. Το κερασάκι στην τούρτα για τον Πανσερραϊκό, που ξέφυγε 11 βαθμούς από την ΑΕΛ, έβαλε με κοντινή κεφαλιά ο Αντμίρ Μπαϊροβιτς στο 72’.

Για τους «ροσονέρι», που είχαν αποκλειστεί στο Κύπελλο από τους Σερραίους, και μόνο το ότι οι τελικές ήταν 19-2, λέει πολλά.

15. Απόλλων Λάρισας 4 -23αγ.

* Αφαιρούνται τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.

* Αφαιρούνται επιπλέον τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.

* Μετά την αποχώρηση της ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2 2022-2023 στις 15/03/2023 και σύμφωνα με τον ΚΑΠ, από την 15η αγωνιστική και έως τη λήξη της διοργάνωσης όλοι οι αγώνες της εν λόγω ΠΑΕ κατοχυρώνονται υπέρ της αντιπάλου ομάδας αυτής με σκορ 3-0.

* Αφαιρείται ένας (-1) βαθμός από τη Νίκη Βόλου με απόφαση του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου για τον αγώνα της με την ΑΕ Λάρισα, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την 18η αγωνιστική.