Δραματική εξέλιξη είχαν τα δύο σημαντικότερα ματς της 3ης αγωνιστικής, στον Α΄ όμιλο της Super League 2. Ο Λεβαδειακός πέτυχε σπουδαία νίκη στο Πανθεσσαλικό επί της Νίκης Βόλου με 1-0, χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Συμελίδης, που νωρίτερα είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή.

Η ομάδα της Βοιωτίας έκανε το «2 στα 2» (έχει κάνει το ρεπό της) και μοιάζει να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί, ενώ για τους Βολιώτες το σημερινό ήταν το πρώτο παιχνίδι τους στο φετινό πρωτάθλημα, που όμως δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα.

Με «χρυσή» αλλαγή τον Κοσονού, που μπήκε στο ματς στο 66΄ και σκόραρε στο 87΄, η ΑΕΛ επικράτησε 1-0 του Ηρακλή στην AEL FC Arena και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες στον Α΄ όμιλο. Ο «Γηραιός», από την πλευρά του, μετά από δύο ισοπαλίες στο ξεκίνημα, γνώρισε αυτή τη φορά την ήττα και μένει χαμηλά στην κατάταξη. Στην κορυφή της κατάταξης «σκαρφάλωσε» η Αναγέννηση Καρδίτσας, που επιβλήθηκε 3-1 του Αιολικού, ενώ, αντίθετα, ο Μακεδονικός δεν εκμεταλλεύθηκε τη δική του ευκαιρία, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από τη νεοφώτιστη Κοζάνη.