Με γκολ του Τσουκάνη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μακεδονικός επικράτησε 1-0 στη Θεσσαλονίκη του -μέχρι σήμερα ισόβαθμού του- Αλμωπού Αριδαίας, στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής στον Α΄ όμιλο της Super League 2.

Το νικητήριο γκολ μάλιστα ήταν… περιπετειώδες, καθώς ο σκόρερ εκτέλεσε αρχικά πέναλτι, ο τερματοφύλακας Ντόκιτς απέκρουσε, αλλά ο παίκτης του Μακεδονικού πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας την ομάδα του πιο κοντά στο στόχο της παραμονής.

Στο μεταξύ, το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής μεταξύ της Νίκης Βόλου και της ΑΕΛ, που γινόταν επίσης σήμερα, διεκόπη λίγα λεπτά μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, εξαιτίας συμπλοκών μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων. Παρά την επέμβαση της Αστυνομίας, η κατάσταση παρέμεινε τεταμένη, ο διαιτητής και οι παίκτες έφυγαν για τα αποδυτήρια και ζητήθηκε η εκκένωση του Πανθεσσαλικού, κάτι που προς το παρόν δεν έχει γίνει.

15. Απόλλων Λάρισας 4 -16αγ.

* Αφαιρούνται τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.

* Αφαιρούνται επιπλέον τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.

* Μετά την αποχώρηση της ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2 2022-2023 στις 15/03/2023 και σύμφωνα με τον ΚΑΠ, από την 15η αγωνιστική και έως τη λήξη της διοργάνωσης όλοι οι αγώνες της εν λόγω ΠΑΕ κατοχυρώνονται υπέρ της αντιπάλου ομάδας αυτής με σκορ 3-0.