Μπορεί ο Άνχελ Ντι Μαρία να σκόραρε και στην πρεμιέρα του πορτογαλικού πρωταθλήματος, μετά το Σούπερ Καπ, αλλά η Μπενφίκα μπήκε με… το αριστερό στην Primeira Liga.

H Μποαβίστα πέτυχε μία μεγάλη νίκη, με 3-2 και άφησε τους φιλοξενούμενους εκτός των ομάδων που ισοβαθμούν στην πρώτη θέση. Ο Αργεντινός σταρ Άνχελ Ντι Μαρία άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα στο 22ο λεπτό, καθώς βρήκε δίχτυα προ κενής εστίας μετά από ενέγεια του «αλτρουιστή» Ράφα Σίλβα. Στο 50ό λεπτό, όμως ο Μούσα αποβλήθηκε αφήνοντας με 10 παίκτες τους φιλοξενούμενους.

Οι Μπόζενικ (55΄) και Λοουρένκο (90΄ πεν. ) σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ στο 75ο λεπτό ο Σίλβα είχε δώσει προβάδισμα στην Μπενφίκα με 1-2. Ο Λοουρένκο αποβλήθηκε στο 90΄ + 11΄, για να διαμορφώσει το τελικό 3-2 ο Μπόζενικ στο 90΄ + 13′.

Νωρίτερα, τη Δευτέρα (14/8) με 2-1 πέρασε από την έδρα της Μορεϊρένσε η Πόρτο, στην πρεμιέρα της Primeira Liga, με ανατροπή. Ο Φρίμπονγκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 51ο λεπτό, για να ισοφαρήσει ο Αντόνιο Μαρτίνεθ στο 67΄ μετά από ασίστ του Καρντόσο. O Βραζιλιάνος αριστερός μπακ, Βέντερλ, διπλασίασε τα τέρματα της Πόρτο στο 74΄, για να αποβληθεί στο 90 + 2΄, αλλά πλέον δεν υπήρχε χρόνος για αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων.

Σε αναμετρήσεις για την 1η αγωνιστική στην Primeira Liga σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μπράγκα-Φαμαλικάο             1-2

Ζιλ Βισέντε-Πορτιμονένσε      5-0

Φαρένσε-Κάσα Πία              0-3

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Βιζέλα    3-2

Ρίο Αβε-Ντεσπορτίβο Τσάβες    2-0

Εστρέλα Αμαδόρα-Γκιμαράες     0-1

Αρούκα-Εστορίλ                4-3

Μορεϊρένσε-Πόρτο              1-2