Μετά από έναν εκπληκτικό ημιτελικό, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών γνώρισε την ήττα με 13-12 από το Μαυροβούνιο, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα και πολλά γκολ ωστόσο οι διεθνείς μας δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη παρότι προηγούνταν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Στην κανονική διάρκεια το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 10-10 και πήγε στην παράταση με τους Μαυροβούνιους να κερδίζουν στα σημεία και να παίρνουν τελικώς τη νίκη.

Καθοριστικό σημείο ήταν η αποβολή του Νίκου Δεληγιάννη, ο οποίος δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία και δεν θα αγωνιστεί στον αυριανό μικρό τελικό με αντίπαλο τον ηττημένο του αγώνα Ρουμανία – Ισπανία για την 3η θέση του Προολυμπιακού τουρνουά στο Έντμοντον.

Επιμέλεια: Έλενα Φιντιάνη