Με τον Παουλίνιο να βρίσκει δίχτυα στο 90 + 9′, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας συνδύασε με «τρίποντο», 3-2, επί της Βιζέλα, την πρεμιέρα των αγωνιστικών υποχρεώσεών της για την Primeira Liga στην Πορτογαλία. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Σουηδός Γκιοκερες στο 14ο λεπτό, ενώ ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα τις Σπόρτινγκ μόλις… ένα λεπτό αργότερα!

Μέσα σε 2 λεπτά, στο β΄ μέρος, η Βιζέλα ισοφάρισε, αφού βρήκε δίχτυα πρώτα με τον Εσεντέ το 75ο λεπτό και εν συνεχεία με τον Μορέιρα στο 77΄. Όμως, ο Παουλίνιο δεν είχε πει την τελευταία… λέξη και με το γκολ του στις καθυστερήσεις έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Σε αναμετρήσεις για την 1η αγωνιστική στην Primeira Liga σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μπράγκα-Φαμαλικάο 1-2

Ζιλ Βισέντε-Πορτιμονένσε 5-0

Φαρένσε-Κάσα Πία 0-3

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Βιζέλα 3-2