Λειψία και Μπάγερν Μονάχου ήταν και φέτος, όπως πέρυσι, οι δύο ομάδες που διεκδίκησαν τον πρώτο τίτλο της σεζόν στη Γερμανία, με τη Λειψία να κατακτά τον πρώτο τίτλο της στο Σούπερ Καπ, στη δεύτερη παρουσία της στον θεσμό. Η Κυπελλούχος Γερμανίας Λειψία επικράτησε με 3-0 της πρωταθλήτριας Γερμανίας Μπάγερν Μονάχου στην «Αλιάντς Αρένα», χάρη στο χατ-τρικ του Ντάνι Όλμο.

Ο Ισπανός σκόραρε στο 3’, στο 44’ και στο 68’ με πέναλτι. Ντεμπούτο πραγματοποίησε για τους Βαυαρούς ο Χάρι Κέιν, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 63ο λεπτό, αλλά είχε μόνο δύο-τρεις επαφές με την μπάλα, κάτι απόλυτα αναμενόμενο, αφού μόλις χθες (11/8) ταξίδεψε στο Μόναχο.

Μόλις στο 3ο λεπτό, οι «κόκκινοι ταύροι» προηγήθηκαν, όταν μετά την εκτέλεση φάουλ του Ράουμ, η μπάλα έφτασε στον Χένριχς, που δεν μπόρεσε να σουτάρει προ των Κίμιχ και Λάιμερ, αλλά ο Όλμο με σουτ από τα αριστερά της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η Μπάγερν απώλεσε ευκαιρίες με τον Τελ στο 16ο λεπτό και στο 24ο. Στο 44΄, ο Όρμπαν τροφοδότησε τον Βέρνερ, εκείνος έκοψε την μπάλα αριστερά για τον Όλμο, ο οποίος πέρασε ανάμεσα από Ντε Λιχτ και Λάιμερ, σούταρε κάτω από τα πόδια του Ούλραϊχ. Η Λειψία είχε τιμωρήσει την Μπάγερν των 10 τίτλων Σούπερ Καπ Γερμανίας και πήγε με σκορ υπέρ της 2-0 στ’ αποδυτήρια.

Με τρεις αλλαγές ξεκίνησε στο β΄ μέρος ο Τόμας Τούχελ, με τον Κιμ να πραγματοποιεί και το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Μπάγερν. Ο Κέιν μπήκε στο παιχνίδι στο 63’, για να ακολουθήσουν δύο κινήσεις από πλευράς Μάρκο Ρόζε, που άλλαξε και τους δύο επιθετικούς. Εν τέλει από το χέρι του Μαζραουί εντός περιοχής, ο Ολμο εκτέλεσε το πέναλτι στο 67ο λεπτό για το 3-0 υπέρ της Λειψίας.