Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου των ΗΠΑ κατάκτησε το έκτο μετάλλιό στις επτά παρουσίες της στους Ολυμπιακούς Αγώνες, από το 1996 που το άθλημα εισήχθη στη διοργάνωση και σε επίπεδο Γυναικών.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες, «χρυσές» το 1996, 2004, 2008, 2012 και «ασημένιες» το 2000, πρόσθεσαν στη συλλογή τους το μοναδικό χρώμα μεταλλίου που απουσίαζε: το χάλκινο.

Στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 το συγκρότημα του Βλάτκο Αντονόφσκι νίκησε με το θεαματικό 4-3 την Αυστραλία στο «Kashima Soccer Stadium», πιο εύκολα απ΄ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι μετέπειτα νικήτριες προηγήθηκαν με την Μέγκαν Ράπινο στο 8ο λεπτό, οι Αυστραλές «απάντησαν» με την Σαμ Κερ στο 17΄, για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα ως τη λήξη του ημιχρόνου, με την Ράπινο (21΄) και την Κάρλι Λόιντ (45΄+1).

Η Λόιντ έγραψε και το 4-1 στο 51ο λεπτό αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, όπως ίσως βιάστηκαν να εκτιμήσουν οι Αμερικανές. Η Κέιτλιν Φορντ μείωσε σε 2-4 στο 54΄ και η Έμιλι Τζιέλνικ έκανε το 3-4 στο 90΄+1, αλλά ο χρόνος είχε τελειώσει για την ομάδα του Τόνι Γκούσταφσον, παρά τα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων…