Με… κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση της Euroleague, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό και πήρε προβάδισμα για το πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι», στον πρώτο τελικό της Α1 μπάσκετ των Ανδρών, που διεξήχθη στο ΣΕΦ, επιβλήθηκαν με 83-78 των «πράσινων», κι έτσι διατήρησαν το πλεονέκτημα έδρας, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα από τους «πράσινους», οι οποίοι θα προσπαθήσουν την προσεχή Πέμπτη στο ΟΑΚΑ να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Κορυφαίοι από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν οι Γιώργος Πρίντεζης (18π.) και Κώστας Παπανικολάου (16π.), ενώ στον αντίποδα, από τους «πράσινους» ξεχώρισε ο Βουγιούκας, ο οποίος πέτυχε  20 πόντους.

Ο Ολυμπιακός με πέντε προσωπικούς πόντους του Πέρο Άντιτς προηγήθηκε με 5-2 ωστόσο ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε στη συνέχεια και έφτασε στο +5 (11-16)  με τρίποντο του Τσαρτσαρή, αλλά και στο +6 (14-20) με καλάθι του Βουγιούκα.

Ενδιάμεσα με τεχνική ποινή τιμωρήθηκε ο Ίβκοβιτς, όταν ζήτησε με έντονο τρόπο φάουλ του Γιασικεβίτσιους στον Παπανικολάου.

Η είσοδος του Βουγιούκα στη θέση του Μάριτς υπήρξε καταλυτική, αλλά ο διεθνής σέντερ των «πρασίνων» υπέπεσε σε 3 φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Διαμαντίδης, ο οποίος ήταν ορεξάτος είχε κάνει 3 κλεψίματα στην πρώτη περίοδο, η λήξη της οποίας βρήκε το τριφύλλι» να προηγείται με 20-15.

Ένα επιμέρους σκορ 18-9 ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού στη 2η περίοδο με 9 πόντους του Πρίντεζη, 6 του Χάινς και τρίποντο του Παπανικολάου για την ομάδα του Πειραιά χάρη στο οποίο, προσπέρασε με 33-29.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, βγήκαν σε αιφνιδιασμούς και πρόσφεραν υψηλό θέαμα.

Ο Γκετσεβίτσιους με νέο τρίποντο «έγραψε» το 38-32 μετά από παλικαρίσιο ριμπάουντ του Πρίντεζη.

Ο παίκτης που πέτυχε το καλάθι της νίκης στον τελικό με την ΤΣΣΚΑ πριν λίγες ημέρες έφτασε τους 12 πόντους (όλους στη 2η περίοδο) διαμορφώνοντας και το σκορ ημιχρόνου έξω από τα 6.75, 41-33.

Οι ψηλοί των «πρασίνων» Τσαρτσαρής και Καϊμακόγλου είχαν φτάσει σε φάουλ τον Βουγιούκα (3) και ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν εύλογα προβληματισμένος με το επιμέρους σκορ 26-13 της τελευταίας περιόδου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφτασε στο +11 τη διαφορά με καλάθια των Κέσελ, Άντιτς και Ντόρσεϊ στις αρχές της 3ης περιόδου, κάνοντας το σκορ 47-36.

Όμως, μετά το 49-38 του Πρίντεζη, ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους σκορ 9-0 και μείωσε στο καλάθι (49-47), με 4 πόντους του Βουγιούκα, ένα δίποντο του Γιασικεβίτσιους και ένα τρίποντο του Διαμαντίδη, που πάγωσε τους φιλάθλους στις κερκίδες του ΣΕΦ.

Ο εξαιρετικός και σήμερα, Κώστας Παπανικολάου με πέντε προσωπικούς πόντους έκανε το σκορ 56-51 για τους Πειραιώτες, οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, όντα μπροστά στο σκορ με έξι πόντους (58-52), χάρη σε 2/2 βολές του Σπανούλη.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έπαιξε σοβαρά και συγκροτημένα και στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν άφησε περιθώρια για «break» στον Παναθηναϊκό.

Έστω κι αν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 58-55 με Περπέρογλου, Μπατίστ, οι Παπανικολάου, Χάινς και Πρίντεζης είχαν έτοιμη την απάντηση.

Ένα επιβλητικό κόψιμο του Πρίντεζη στον Βουγιούκα κι άλλο ένα του Χάινς στον πρώην «ερυθρόλευκο» ήταν τα «χάι λάιτ», ενώ δύο τρίποντα από τον Γκετσεβίτσιους (69-61 και 72-61) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των πρωταθλητών Ευρωλίγκας, με εναπομείναντα χρόνο 3,5 λεπτά.

Ο Χάινς με 2 εύστοχες βολές έκανε το σκορ 76-67,  ενώ φιλοδώρησε και με ένα απίστευτο κόψιμο τον Μπατίστ στην επόμενη φάση.

Ο Σπανούλης με ακόμα δύο εύστοχες βολές διατήρησε σε διψήφιο αριθμό πόντων τη διαφορά (78-67), με τον Περπέρογλου 57 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να μειώνει σε 78-69.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η αστοχία των Χάινς και Άντιτς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών επέτρεψε στους «πράσινους» να ροκανίσουν τη διαφορά και να μειώνουν στους πέντε πόντους (81-76) στα 19,6” με τρίποντο του Διαμαντίδη.

Μέχρις εκεί ωστόσο καθώς το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 84-78, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 41-33, 58-52, 84-78

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 13, Άντιτς 9 (1), Σπανούλης 9 (1), Ντόρσι 3, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 11 (3), Πρίντεζης 18 (1), Παπανικολάου 16 (8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 2, Σλούκας 1, Κατσίβελης

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 12, Μπατίστ 10, Σάτο 3, Τσαρτσαρής 3 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Βουγιούκας 20, Καλάθης 7, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 4