Μεγάλη έκπληξη έγινε στον τελικό των 200μ. πρόσθιο από τον Ντμίτρι Μπαλάντιν.

Ο κολυμβητής από το Καζακστάν, ο οποίος είχε περάσει μόλις όγδοος από τους χθεσινούς ημιτελικούς και κολύμπησε στη διαδρομή 8, αιφνιδίασε τα φαβορί και κατέκτησε ένα παντελώς απροσδόκητο χρυσό μετάλλιο, τερματίζοντας σε 2:07.46.

Ο 21χρονος αθλητής, που ως τώρα στην καριέρα του είχε ως σημαντικότερες επιτυχίες κάποιες νίκες σε Πανασιατικούς αγώνες και στην Πανεπιστημιάδα, χάρισε στο Καζακστάν το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της ιστορίας του στην κολύμβηση.

Τη δεύτερη θέση πήρε ο Αμερικανός Τζος Πρένοτ με 2:07.53, με τις ΗΠΑ να παραμένουν χωρίς τίτλο στο συγκεκριμένο αγώνισμα από το 1992.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέλτησε ο Ρώσος Άντον Τσούπκοφ, ο οποίος γύρισε 8ος στα 150μ. (!), αλλά με ένα φανταστικό τελευταίο 50άρι τερμάτισε σε 2:07.70.

Όσο για τους εκπροσώπους της Ιαπωνίας, που είναι πολυνίκης του αγωνίσματος στους Ολυμπιακούς, ο Γιασουχίρο Κοσέκι οδήγησε την κούρσα για 150μ. και μάλιστα σε ρυθμό παγκοσμίου ρεκόρ, αλλά στο τέλος «κλάταρε» και έμεινε πέμπτος, ενώ ο Ιπέι Γουατανάμπε περιορίστηκε στην έκτη θέση και θα κρατήσει για… παρηγοριά το ρεκόρ Αγώνων που πέτυχε στον χθεσινό ημιτελικό (2:07.22). Ακόμη πιο πίσω, στην έβδομη θέση, έμεινε ο Γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής, Μάρκο Κοχ.