Ανακοίνωση μέσω της οποίας ζητεί από τα αρμόδια όργανα του ελληνικού βόλεϊ να συνεχιστεί το χθεσινό ντέρμπι των «αιωνίων» από το 13-11 του πέμπτου σετ εξέδωσε ο Ερασιτέχνης Παναθηναϊκός.
Αξίζει να σημειωθεί ότι με ανακοίνωση που εξέδωσε νωρίτερα ο Ολυμπιακός ξεκαθάρισε ότι συμφωνεί να συμβεί αυτό, καθώς, ως γνωστόν, σε εκείνο το σημείο του ματς έγινε ένα μεγάλο διαιτητικό λάθος (σ.σ.: ο άσος του Ράπτη τελικά υποδείχθηκε ως άουτ από τον επόπτη) που έκρινε επί της ουσίας το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

Μετά και από τη σημερινή ανακοίνωση του Ολυμπιακού απευθυνόμαστε πλέον προς την ΕΣΑΠ και την ΕΟΠΕ:

Από τη στιγμή που οι δύο μεγαλύτεροι σύλλογοι στην Ελλάδα συμφωνούν πως αυτό που συνέβη χθες στο κλειστό της Κυψέλης συνιστά αλλοίωση αποτελέσματος και προτείνουν να επαναληφθεί ο αγώνας από το 5ο σετ και με σκορ 13-11, περιμένουμε από τον Παντελή Ταρνατόρο και τον Γιώργο Καραμπέτσο να βρουν τον τρόπο να γίνει πράξη η επιθυμία των συλλόγων και να αποκαταστήσουν την προσβολή προς το άθλημα και τον Παναθηναϊκό.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι υπόλογοι για τη δυσφήμηση του αθλήματος και για τη ληστεία της Κυψέλης.