Ολυμπιακός και ΝΟ Βουλιαγμένης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 10-10 σε ένα σπουδαίο παιχνίδι για την 5η Αγωνιστική της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 πόλο γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να μη χάσουν τον αγώνα, ο οποίος δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω στο σκορ (8-10) δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 2-0 στη λήξη της πρώτης περιόδου, διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (5-3). Στη συνέχεια ο ΝΟ Βουλιαγμένης ανέβασε στροφές και προσπάθησε να φανεί πιο απειλητικός. Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου «έτρεξαν» ένα σερί 4-0 από το τέλος της τρίτης έως και τα μέσα της τέταρτης περιόδου, με το οποίο μετέτρεψαν το εις βάρος τους 8-6, σε 10-8 υπέρ τους. Όμως, εκεί η Τζούλια Έμολο με δύο δικά της γκολ, χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της, ισοφαρίζοντας σε 10-10 με μόλις 0:13 να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης.

Πλέον οι δύο ομάδες, πιθανότατα θα βρεθούν στους τελικούς των πλέι οφ, όπου αναμένονται ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις.