O ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα στα πλαίσια του προκριματικού γύρου του CEV Champions League 2016-17, επικρατώντας με 3-2 εκτός έδρας της Μλάντοστ Καστέλα.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε άνετα το πρώτο σετ με 20-25 μέσα σε 29 λεπτά αλλά η εικόνα στο δεύτερο σετ άλλαξε με την Μλάντοστ Καστέλα να προηγείται στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-11. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-19.

Στο τρίτο σετ, η είσοδος των Τερζή-Τακουρίδη αλλά και η άνοδος Σαφράνοβιτς έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 5-8. Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, αλλά στο τέλος, με δυο πόντους από τον Χάρη Σακόγλου και μια άουτ επίθεση της Μλάντοστ, η ομάδα του ΠΑΟΚ κατέκτησε πήρε εκ νέου το προβάδισμα 1-2 σετ με 24-26.

Τα λάθη στο τέταρτο σετ για την ελληνική ομάδα κόστισαν με αποτέλεσμα η Μλάντοστ να προηγηθεί με 5 πόντους διαφορά (17-12). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 29-29 αλλά η γηπεδούχος ομάδα εκμεταλλευόμενη τα δυο λάθη του δικεφάλου ισοφάρισε 1-1 (31-29) οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, η Μλάντοστ ισοφάρισε 6-6 και προηγήθηκε 10-8, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να κάνουν ένα σερί 3-0 και να παίρνουν το προβάδισμα 10-11 ενώ στο 12-12 και πάλι με σερί έγραψαν το τελικό 12-15. Πλέον ο ΠΑΟΚ περιμένει τους Κροάτες στην Θεσσαλονίκη, για τον επαναληπτικό αγώνα, την Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2016 στο PAOK Sports Arena.

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ, Βλάντο Πέτκοβιτς, δήλωσε στην επίσημη σελίδα της ομάδας: «Είμαι ευχαριστημένος μόνο από την νίκη και όχι από την εμφάνιση που κάναμε. Μπορούσαμε να κερδίσουμε το ματς με 0-3 . Όμως την δεδομένη χρονική στιγμή της σεζόν, ας πούμε ότι μετρά μόνο το αποτέλεσμα».