Ο Ολυμπιακός, χωρίς τον τραυματία, Βασίλη Σπανούλη, δεν τα κατάφερε την Πέμπτη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο TOP 16 της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε με 88-86 από τους Ιταλούς στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και είδε το έργο της, όσον αφορά στην πρόκριση στο Final 4 να γίνεται δυσκολότερο.

Πιο συγκεκριμένα οι πρωταθλητές Ευρώπης, μετά από αυτό το αποτέλεσμα έφτασαν τις πέντε ήττες (4-5) και πλέον η κατάληψη της δεύτερης θέσης μοιάζει άπιαστο όνειρο, καθώς πλέον εκτός από δικές τους νίκες, θέλει στραβοπατήματα και της Αρμάνι.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς με τους Ιταλούς, αν και βρέθηκαν στο -10 στα τελευταία λεπτά γύρισαν το ματς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, όντας πιο ψύχραιμοι πήραν το ροζ φύλλο, επικρατώντας για δεύτερη φορά των Πειραιωτών στο TΟP-16.

Δήμιος για τον Ολυμπιακό, που όπως προαναφέραμε στερήθηκε τις πολύτιμες υπηρεσίες του Βασίλη Σπανούλη σε αυτό το ματς, ήταν ο Λάνγκφορντ, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Περπέρογλου με 22 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Πρίντεζης (16π.),  Σλούκας (13π.) και Ντάνστον (11π.).

Τα πρώτο λεπτά του αγώνα κύλησαν ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι, μπήκαν… ζεστοί στο παρκέ και παίζοντας κοντά στη ρακέτα έτρεξαν ένα σερί 10-0, κρατώντας μάλιστα άποντη την Αρμάνι μέχρι το 4ο λεπτό, όταν πέτυχε το πρώτο της καλάθι.

Με τους Περπέργλου (13π. στο α’ δεκ.) και Πέτγουεϊ να ευστοχούν από τα 6.75 οι Πειραιώτες εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (22-9 στο 7′), ωστόσο στη συνέχεια επαναπαύτηκαν και ο Λάνγκφορντ οδήγησε τους Ιταλούς σε ένα επιμέρους σκορ 7-14, χάρη στο οποίο μείωσαν στους έξι πόντους (29-23) στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν να κινούνται σε ρηχά νερά κι έτσι η ομάδα του Μπιάνκι, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-2 ισοφάρισαν στο 13′ σε 31-31.

Οι Σερμαντίνι, Πρίντεζης και οι βολές (24 έναντι 12 μέχρι το ημίχρονο για τον Ολυμπιακό) κράτησαν το προβάδισμα για τους Πειραιώτες, αλλά τα διαδοχικά τρίποντα των Ιταλών (5/7 στο β’ δεκ.) έβαλαν την Αρμάνι με τη λήξη του 20λέπτου μπροστά στο σκορ με 47-50.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπορεί να έβαλε…φραγή στην επίθεση της Αρμάνι Μιλάνο, αλλά ο ίδιος δεν κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα και ήταν εξαιρετικά άστοχος με αποτέλεσμα να μη μπορέσει να ανακτήσει το προβάδισμα στη λήξη του δεκαλέπτου.

Το μόνο που είχε να επιδείξει ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα ήταν ένα ξέσπασμα του με πρωταγωνιστές του Πρίντεζη και Σερμαντίνι στο 28′, όταν και ξέφυγε με 61-58.

Ωστόσο, Τζέρελς και Λάνγκφορντ φρόντισαν με ευκολία να τρέξουν επιμέρους σκορ 2-7 και να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +2 (63-65).

Το γρήγορο σερί (6-0) της Αρμάνι την έφερε στο +8 (63-71 στο 32′) και ο Ολυμπιακός έδειξε ότι δεν είχε δυνάμεις για ανατροπή.

Στη συνέχεια ο Πρίντεζης με 5 διαδοχικούς πόντους του (1 τρίποντο) έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης και ο Περπέρογλου με τρίποντη-«βόμβα» στο 38′ έγραψε το 81-80 σηκώνοντας στο πόδι το ΣΕΦ.

Εντούτοις ο Λάνγκφορντ, έχοντας… παγωμένο αίμα, ευστόχησε σε τρίποντο ψυχολογίας στα 38” πριν τη λήξη (81-85) και εκεί ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν, με τους Ιταλούς να φτάνουν στο τελικό 86-88, κάνοντας έτσι αποφασιστικό βήμα για τη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 47-50, 63-65, 86-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Σερμαντίνι 9, Ντάνστον 11, Περπέρογλου 22 (2), Σλούκας 13 (1), Κόλινς, Πρίντεζης 16 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (1).

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε, Τσερέλα 3, Μέλι 2, Χάκετ 9(2), Κανγκούρ 7(1), Λάνγκφορντ 20 (3), Σάμιουελς 9, Ουάλας 8, Λαουάλ 13 (8 ριμπάουντ), Μος 6(2), Τζέρελς 11(3).