O μπασκετικός Oλυμπιακός δεν πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων το «break» που έκανε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» την περασμένη Παρασκευή και πραγματοποίησε το δεύτερο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να βρεθεί στο φάιναλ φορ της Μαδρίτης.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έστω και αν… καρδιοχτύπησε στο τέλος, επιβλήθηκε την Τρίτη στο ΣΕΦ με 73-71 της Μπαρτσελόνα, στον συγκλονιστικό τρίτο αγώνα της σειράς, για τα πλέι οφ της Euroleague και, κάνοντας το 2-1 στις νίκες, απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τους «4» της διοργάνωσης.

Η τέταρτη μονομαχία των δύο ομάδων, όπου οι Πειραιώτες αν κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα θα «σφραγίσουν» το εισιτήριο για τη Μαδρίτη, θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (23/4) στις 22:00 και πάλι στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Πρώτος σκόρερ των ερυθρόλευκων ήταν όπως και στο δεύτερο ματς ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, με την αρχηγό του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη να προσθέτει 15, έχοντας και οκτώ ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη από τους «μπλαουγκράνα» ο Ναβάρο είχε 14 πόντους, ενώ δύο λιγότερους σημείωσε ο Σατοράνσκι.

Η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, που διεξήχθη φυσικά σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ. Η ομάδα του Πασκουάλ, η οποία ήθελε να πληρώσει με το… ίδιο νόμισμα τους Πειραιώτες, μετά την εντός έδρας ήττα της περασμένης Παρασκευής, προηγήθηκε με 4-8, χάρη σε 2 τρίποντα του Σατοράνσκι.

Εντούτοις οι ερυθρόλευκοι, περνώντας την μπάλα στη ρακέτα και με πόντους από τους Πρίντεζη και Ντάνστον, προσπέρασαν τους Καταλανούς και προηγήθηκαν αρχικά 13-10 και 15-12 στη συνέχεια.

Ο Σπανούλης με το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του Σφαιρόπουλου στην πρώτη περίοδο έκανε το σκορ 18-16 για τον Ολυμπιακό που έκλεισε το δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 26-23.

Οι παίκτες των Πειραιωτών στη δεύτερη περίοδο βελτιώθηκαν στην άμυνα και στα ριμπάουντ και με σωστές επιλογές στην επίθεση, έφτασαν στο +6 (33-27), με τους «μπλαουγκράνα» πάντως να ισοφαρίζουν σε 36-36 με τέσσερις πόντους του Αμπρίνες, πριν ο Ολυμπιακός πάρει και πάλι μπροστά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +8 (44-36) κι αφού ο Αντε Τόμιτς νωρίτερα είχε φορτωθεί με 3 φάουλ.

Οι Καταλανοί μολονότι βρέθηκαν στο -7 (57-50) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με σερί 8-0 βρέθηκαν με +1 (57-58) χάρη σε κάρφωμα του Ματσέι Λάμπε, ενώ το 59-60 στο 30’, διαμορφώθηκε μετά το καλάθι του Πρίντεζη και 2/2 βολές του Ναβάρο.

Στον επίλογο του ματς οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανέκτησαν το προβάδισμα, με σερί 7-0 στις αρχές της 4ης περιόδου, κάνοντας το σκορ 66-60, χάρη σε 4 πόντους του Χάντερ και ένα τρίποντο του Πρίντεζη.

Οι παίκτες του Πασκουάλ ήταν άστοχοι, έκαναν λάθος πάσες, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να καθυστερεί πάντως να το εκμεταλλευτεί για να διευρύνει τη διαφορά.

Ο Πρίντεζης σημείωσε 4 ακόμη πόντους κάνοντας το σκορ 70-62 για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, ωστόσο η Μπαρτσελόνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Κι αυτό γιατί πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 7-0 και μείωσε στον πόντο (70-69) στα 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, εκμεταλλευόμενη κάποιες… τάσεις αυτοχειρίας που επέδειξαν οι «ερυθρόλευκοι».

Με δύο βολές του Σπανούλη στα 12’’ το σκορ έγινε 72-69, ενώ στη γραμμή του φάουλ στην επόμενη επίθεση πήγε ο Ναβάρο, μειώνοντας σε 72-71.

Ο Πρίντεζης είχε 1/2 από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας κάνοντας το 73-71 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού ο Ντόελμαν πήρε το ριμπάουντ πάσαρε στον Αμπρίνες, αλλά ο χρόνος έληξε στην προσπάθειά του για σουτ.

(Τα τελευταία δραματικά λεπτά του αγώνα)

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-36, 59-60, 73-71