Με ήττα ξεκίνησε την πορεία του στη φετινή Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, καθώς έχασε την Πέμπτη στην παράταση με 84-83 σκορ (74-74κ.α.) από τη Λιέτουβος Ρίτας στο Βίλνιους, στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου.

Oι «πράσινοι» στον εναρκτήριο αγώνα τους στη κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση παρουσιάστηκαν ασύνδετοι στην άμυνα, έκαναν σωρεία λαθών, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πανηγυρίσουν τη νίκη με «ήρωα» τον Ρενάλντας Σεϊμπούτιτς.

Ο γνώριμος μας από τη θητεία του σε Ολυμπιακό και Μαρούσι είχε 19 πόντους με 4/4 τρίποντα, ενώ ευστόχησε και στην τελευταία επίθεση των Λιθουανών σε δίποντο, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Στα 18,8” πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα, ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε 74-74 και κράτησε τον Παναθηναϊκό όρθιο στη «Siemens Arena», στέλνοντας το ματς στην παράταση, ωστόσο στο έξτρα πεντάλεπτο οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να «κλέψουν» τη νίκη.

Κι αυτό γιατί ο Ούκιτς αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Φώτσης σε σουτ απελπισίας στα 0,4’’ για το τέλος, με αποτέλεσμα το ροζ φύλλο να καταλήξει στα χέρια των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «ζεστοί» στο παρκέ και με… μπροστάρη τον Κουκ προηγήθηκαν 13-9 και 17-11.

Η είσοδος των Ούκιτς και Μαυροκεφαλίδη από τον πάγκο βοήθησε τον Παναθηναϊκό να «τρέξει» ένα σερί 8-0 και να… προσπεράσει με 19-17, ενώ η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 25-25 σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πεδουλάκη βελτιώθηκε στην άμυνα και παίρνοντας πόντους από τους Παππά και Μπατίστ προηγήθηκε με έξι πόντους, κάνοντας το σκορ 36-42. Εντούτοις οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντο του Σεϊμπούτις ισοφάρισαν σε 42-42, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, οι αντίπαλοι ήταν άστοχοι και η εξέλιξη στο σκορ πήγαινε πόντο-πόντο, με τους «πράσινους» να είναι μπροστά με 60-59 στο 30’.

Η Λιέτουβος Ρίτας με τον Σεϊμπούτις πήρε εκ νέου το προβάδισμα, που έφτασαν στο 74-70 λίγο πριν τη λήξη. Ωστόσο με μία βολή του Διαμαντίδη και ένα τρίποντο του αρχηγού των «πράσινων» από κλέψιμο του Λάσμε (μέχρι τότε είχε 0/6) ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στα 18΄΄ πριν τη λήξη, με το 74-74 να διατηρείται, καθώς ο Κουκ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Στην παράταση οι βολές του Ματσιούλις και το καλάθι του Ούκιτς έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Παναθηναϊκό αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πέντε πόντους του Μπαμπράουσκας και μία βολή του Σονγκάιλα έκαναν το 80-78, για να προηγηθούν εκ νέου οι πράσινοι (83-82) με κάρφωμα και βολή του Γκιστ.

Ο Σειμπούτις με εύστοχο σουτ μπροστά από τον Φώτση έγραψε το 84-83 μόλις 5,5’’ για το φινάλε, ο Ούκιτς αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Φώτσης σε σουτ απελπισίας στα 0,4’’ για το τέλος, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 84-83 υπέρ των Λιθουανών.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74, 84-83 (παρ)

Λιέτουβος Ρίτας (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10, Παλάσιος 12, Σειμπούτις 19, Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7, Ορέλικ, Λίντεκα, Κουκ 10, Μπεντζιους, Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Κάρι 12, Μπατίστ 12, Φώτσης 3, Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 10, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13