Με τους τελικούς οργάνων ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής ανδρών-γυναικών και εφήβων-νεανίδων, στις Αχαρνές.

Η διοργάνωση αποτέλεσε για τους περισσότερους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες μια καλή πρόβα εν όψει των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων του Μαΐου.

Ο Βλάσης Μάρας ήταν καταπληκτικός στον τελικό του μονόζυγου και συγκέντρωσε 15,900 βαθμούς, την υψηλότερη επίδοση ολόκληρου του πανελλήνιου πρωταθλήματος με διαφορά, παίρνοντας… το αίμα του πίσω, έπειτα από την όχι τόσο καλή εμφάνισή του στον προκριματικό του αγωνίσματος (14,600 β.).

Αντίθετα, στο δίζυγο δεν αγωνίστηκε ο Βασίλης Τσολακίδης, που είχε «βγάλει» εξαιρετικά το πρόγραμμά του μία ημέρα νωρίτερα και θέλησε να αποφύγει την περιττή καταπόνηση.

Πολυνίκης στην κατηγορία ανδρών αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μαρκούσης, ο οποίος μετά τον τίτλο του Σαββάτου (07/04) στο σύνθετο ατομικό πρόσθεσε στη συγκομιδή του άλλα δύο χρυσά μετάλλια, στους τελικούς του εδάφους και του δίζυγου.

Στις γυναίκες, κυριάρχησε η Δήμητρα Σταματιάδου, η οποία κέρδισε τρία χρυσά μετάλλια (ασύμμετροι ζυγοί, δοκός ισορροπίας, έδαφος).

Η Βάσω Μιλλούση κατέβηκε στους τελικούς οργάνων, αλλά δεν παρουσίασε τα προγράμματά της για προληπτικούς λόγους, έπειτα από την υπερπροσπάθεια του Σαββάτου (07/04) στο σύνθετο ατομικό.

Παράλληλα, ο Γιώργος Τσερκέζοβ του Αλέξανδρου Θεσσαλονίκης, ο οποίος πρώτευσε στο άλμα εφήβων με 14,350 β., κατέκτησε το έπαθλο «Χρήστος Φανδρίδης», που είναι αφιερωμένο στη μνήμη του αδικοχαμένου πρωταθλητή και απονέμεται στον έφηβο με την υψηλότερη επίδοση στους τελικούς οργάνων. Οι νικητές στους τελικούς οργάνων ανδρών – γυναικών: