Ο Ολυμπιακός συνέχισε το εκπληκτικό σερί του και επικρατώντας 78-73 της Σιένα πανηγύρισε για 21η φορά φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, παραμένοντας αήττητος. Στο άδειο, λόγω τιμωρίας, ΣΕΦ οι Ιταλοί προηγούνταν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, όμως στο τέλος η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν αυτή που έφτασε στην 9η νίκη στους ομίλους της Ευρωλίγκας. Κορυφαίοι για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Στράτος Περπέρογλου και ο Βασίλης Σπανούλης, οι οποίοι πέτυχαν μαζί 34 από τους 78 πόντους του Ολυμπιακού!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν… χαλαρές με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά άστοχος και να έχει ένα εύστοχο σουτ σε 11 προσπάθειες. Με σερί 7-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 19-15, όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Πρωταθλητές Ευρώπης ευστόχησαν μόνο σε 3 βολές κι έτσι η Σιένα πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 11 πόντων (25-36)!

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους 52-37, όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και μείωσε 61-66 στο 36′. Η Σιένα συνέχισε να κυνηγά τη νίκη και το σκορ έγινε 61-70, με τον Γκριν να φτάνει τους 27 πόντους.

Κάπου εκεί ξεκίνησε η ολική επαναφορά. Με πόντους από Λο, Λοτζέσκι και Σπανούλη ο Ολυμπιακός μείωσε στους 4 (66-70) περίπου τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Περπέρογλου, που μέχρι το 20’ δεν είχε σκοράρει, με νέο τρίποντο έφτασε τους 18 πόντους και έκανε το 71-72, 1:30 πριν το τέλος!

Με νέο τρίποντο ο Σπανούλης διαμόρφωσε το σκορ στο 74-73, με τον Ολυμπιακό να έχει 10/10 σουτ εντός πεδιάς στην 4η περίοδο! Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με δύο χαμένες βολές των Ιταλών και τέσσερις πόντους από τον Ματ Λοτζέσκι.

Δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9, Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16, Περπέρογλου 18, Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10.

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κούρνο 4, Ρότσεστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10, Όρτνερ, Νέλσον 9, Γκριν 28.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης