Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων της Euroleague η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού.

Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη, στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής, έχασε την Πέμπτη με 78-77 από την Κίμκι στη Μόσχα και τέθηκε εκτός διεκδίκησης της πρώτης θέσης στον Α’ όμιλο.

Οι «πράσινοι» έτσι, προκρίθηκαν ως τρίτοι στο TOP-16 της διοργάνωσης, ενώ στον αντίποδα οι Ρώσοι περιμένουν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Ρεάλ Μαδρίτης-Ολίμπια Λιουμπλιάνα για να μάθουν τη θέση που θα καταλάβουν στον 1ο όμιλο (1η ή 2η θέση).

Κορυφαίοι από το «τριφύλλι» ήταν οι Λάσμε (19π., 8 ριμπ. 3 τάπες), Διαμαντίδης (14π., 5 ασίστ, 5 κλεψ.), Μπανκς και Ματσιούλις (15π.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι αρκετά παράπονα έχουν οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού από τους διαιτητές του σημερινού αγώνα, που στα τελευταία λεπτά έβαλαν ομολογουμένως το… χεράκι τους προκειμένου το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήξει στα χέρια των γηπεδούχων.

Πιο συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου ο  Ματσιούλις χρεώθηκε για ανεξήγητο λόγο αντιαθλητικό φάουλ στον Λόντσαρ, ενώ ο προπονητής των« πράσινων», Αργύρης Πεδουλάκης χρεώθηκε δύο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-39, 61-59, 78-77

Χίμκι (Κουρτινάιτις):
Ογκουστίν 2, Φριντζόν 13(1), Βιάλτσεφ 6(2), Λόντσαρ 10, Ρίβερς 12(3), Μόνια 6, Κοστόφ, Ζουκανένκο, Πλάνινιτς 16, Ντέιβις 13, Νίλσεν.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Πάνκο 6, Ματσιούλις 15(2), Λάσμε 19, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14(2), Κίτσεν 2, Μπανκς 15(2), Σκορδίλης, Σχορτσανίτης.