Ο Ερνέστο Βαλβέρδε όταν ανέλαβε προ ημερών την τεχνική ηγεσία της Βαλένθια είχε δηλώσει ότι δεν έχει κάποιο… μαγικό ραβδάκι και πως θα προσπαθήσει, μέσω της σκληρής δουλειάς, να βελτιώσει την εικόνα της νέας του ομάδας.

Δεν έχουμε λόγο να μην πιστέψουμε τον «Τσινγκούρι», εντούτοις τα πρώτα του αποτελέσματα στον πάγκο των «νυχτερίδων» δείχνουν το ακριβώς αντίθετο.

Κι αυτό γιατί η παραπαίουσα ομάδα του Λεβάντε στους εκτός έδρας αγώνες της μετράει ήδη δύο «διπλά» με τον άλλοτε προπονητή του Ολυμπιακού στο… τιμόνι της, και μάλιστα κόντρα στον ίδιο αντίπαλο.

Η Βαλένθια, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Οσασούνα στην Παμπλόνα, το περασμένο Σάββατο για την Πριμέρα Ντιβιζιόν, άλωσε εκ νέου το «El Sadar», επικρατώντας των γηπεδούχων αυτή τη φορά με 2-0 για τη φάση των «16» του Κόπα Ντελ Ρέι.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Βαλβέρδε απέκτησε σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του εισιτηρίου για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Το σκορ για τις «νυχτερίδες» άνοιξε ο Παρέχο στο 47’, ενώ ο Μπανέγα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα (οι ρεβάνς θα γίνουν το τριήμερο 8-10 Ιανουαρίου):