Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο σύνολο των φιλικών αγώνων που έχει δώσει μέχρι σήμερα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε με 92-74 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο τουρνουά της Νυρεμβέργης.

Οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα δυνατό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχαν 31 πόντους! Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Χίκμαν με 19 πόντους, ο Λόγκαν είχε 15 και οι Σερμαντίνι, Λάντεσμπεργκ από 14. Για τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 17 πόντους.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 27-20 στο πρώτο δεκάλεπτο με πολυφωνία στην επίθεση. Η Μακάμπι μείωσε γρήγορα σε 34-30, αλλά ο Σπανούλης πήρε πρωτοβουλίες οδηγώντας τους «ερυθρόλευκους» στ’ αποδυτήρια στο +6, 43-37, στο ημίχρονο. Αν και η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 48-40, η Μακάμπι πλησίασε 48-47, προσπέρασε εν συνεχεία για να τη βρει η λήξη της 3ης περιόδου έναν πόντο μπροστά, 60-61. Στην 4η περίοδο η Μακάμπι «έχτισε» διαφορά, 60-69 και 62-71. Σπανούλης και Μαυροειδής μείωσαν σε 67-73, αλλά η Μακάμπι αποδείχτηκε ανώτερη στο τέλος.