Στον τελικό του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου με 66-87. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν έτσι το 3-0 και περιμένουν τον αντίπαλό τους από τη σειρά Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου, με τους «πράσινους» να προηγούνται 2-1.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-9 στο 7’ με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη, όμως ο Πανιώνιος με 4-0 μείωσε στο 13-15, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός αύξησε την απόδοσή του και κατάφερε να πάρει και διψήφιο αριθμό πόντων κλείνοντας το ημίχρονο με 45-32.

Στη συνέχεια η διαφορά άνοιξε περισσότερο (66-53) και ο Ολυμπιακός έφτασε στην άνετη επικράτηση με το τελικό 87-66.