Η Ουρουγουάη μπορεί από τώρα να καταστρώνει τα σχέδιά της για τα ημιτελικά του Κονφεντέρεισον Καπ, αφού επιβλήθηκε 2-1 της Νιγηρίας στη δεύτερη αγωνιστική του Β’ ομίλου.

Η ομάδα του Ταμπάρες ισοβαθμεί πλέον με τους Νιγηριανούς και στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων θα αντιμετωπίσει την αδύναμη Ταϊτή.

Μόλις στο 19′ ο Ντιέγκο Λουγκάνο άνοιξε το σκορ κι έβαλε σε θέση οδηγού τους «Σελέστε», ωστόσο ο ίδιος θα χάσει το επόμενο ματς, λόγω της κίτρινης που δέχτηκε στο 79′ και ήταν η δεύτερη στη διοργάνωση.

Στη συνέχεια πάντως ανέβασαν την απόδοσή τους οι Νιγηριανοί και με ένα εξαιρετικό τέρμα ο Όμπι Μίκελ έφερε το ματς στα ίσια στο 37ο λεπτό.

Νωρίς στην επανάληψη Σουάρες και Καβάνι έκαναν ωραία το 1-2, η μπάλα έφτασε στον Φορλάν κι εκείνος συνδύασε με γκολ (51′) την 100η συμμετοχή του με τη φανέλα της εθνικής, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό 2-1.

Επιμέλεια: Απόστολος Αγιοστρατίτης