Τελειωμό δεν έχει ο φετινός κατήφορος της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Ρότζερς, η οποία την περασμένη σεζόν κατέλαβε τη δεύτερη θέση, υπέστη ακόμα μία ήττα, αυτή τη φορά από τη Νιούκαστλ με 1-0 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το σημείωσε στο 74ο λεπτό ο Αγιόζε, «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τη Λίβερπουλ στη βαθμολογία.  Σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Αμπέντ, έχοντας εξαιρετική απόδοση.

Aπό εκεί και πέρα, με νίκη συνέχισε η πρωτοπόρος Τσέλσι τις υποχρεώσεις της στο αγγλικό πρωτάθλημα. Οι «μπλε» επιβλήθηκαν 2-1 της ΚΠΡ στο «Στάμφορντ Μπριτζ»  και διατήρησαν το προβάδισμα των τεσσάρων βαθμών από την εκπληκτική Σαουθάμπτον, η οποία κατέβαλε εκτός έδρας την αντίσταση της Χαλ με 1-0.

Η Άρσεναλ ξεπέρασε το «εμπόδιο» της Μπέρνλι με τρία γκολ στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα, ενώ ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν η Στόουκ Σίτι και η Γουέστ Χαμ.

Τέλος, η Γουέστ Μπρομ νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Λέστερ, με τον Γιώργο Σαμαρά να βρίσκεται στην αποστολή των φιλοξενούμενων, αλλά να μη χρησιμοποιείται.