Με 4-2 επικράτησε η Νάπολι της Ίντερ στο ντέρμπι της Σέριε Α. Μόλις στο 9’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ιγκουαΐν. Η ισοφάριση ήρθε στο 35’ από τον Καμπιάσο, που νίκησε σε τετ α τετ τον Ράφαελ, όμως η Νάπολι σκόραρε δύο φορές ακόμα. Στο 39’ ο Μέρτενς και στο 41’ ο Ντζεμαϊλί διαμόρφωσε το 3-1 και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση των «παρτενοπέι».

Η Ίντερ μείωσε σε 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Ναγκατόμο, ενώ το τελικό 4-2 έγινε με τον Καγιεχόν στο 81’. Η Ίντερ από το 71’ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Άλβαρεζ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Κατάνια – Ελλάς Βερόνα 0-0
Πάρμα – Κάλιαρι 0-0
Τζένοα – Αταλάντα 1-1 (72′ Μπερτολάτσι – 90’+4′ Ντε Λούκα)
Κιέβο Βερόνα – Σαμπντόρια 0-1 (16′ Εντερ)
Λάτσιο – Λιβόρνο 2-0 (19′, 26′ Κλόζε)
Ουντινέζε – Τορίνο 0-2 (48′ Φάρνερουντ, 75′ Ιμόμπιλε)
Φιορεντίνα – Μπολόνια 3-0 (13′ Ιλιτσιτς, 29′ Βαλέρο, 64′ Ρόσι)
Γιουβέντους – Σασουόλο 4-0 (15′, 45′, 68′ Τέβες, 28′ Πελούζο)
Νάπολι – Ιντερ 4-2 (9′ Ιγκουαϊν, 39′ Μέρτενς, 41′ Ντζεμαϊλί, 81′ Καγεχόν – 35′ Καμπιάσο, 45’+2′ Ναγκατόμο)